Kadınların Gündemi: Kaftancıoğlu

CHP Kadın Kolları İl Olağan Kongresi dün Prof.Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Bingöl, koltuğunu Sibel Erol’a devretti. Kongrede konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na değinerek Çanakkale Ak Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ’a seslendi.

CHP Kadın Kolları İl Olağan Kongresi, dün 11.30’dan Belediye Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. Kongreye İl Başkanı İsmet Güneşhan, eski İl Başkanı Nejat Önder, Çanakkale Belediyesi Başkanvekili Bilge Şimşek, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanları, eski Belediye Meclis Üyeleri ve üyeler katıldı. Kongrede divana, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar başkanlık etti.

KÜSKÜNLER PARTİSİ
Eski İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Bingöl, kongrede yaptığı konuşmada parti içi barışa değindi: “Biz birer Cumhuriyet Kadını olarak Cumhuriyet Halk Partisi ne nasıl katkı sunarız anlayışıyla hareket ettik. Çünkü on beş yıldır Demokratik Laik Cumhuriyet karşıtı bir iktidarın uygulamalarıyla koyu bir karanlığa sürüklenmekteyiz. Her örgüt içi seçimler sonrasında partinin arkasında neredeyse bir küskünler partisi daha oluşuyor.”

KONGRELERİMİZDE LİYAKAT ESAS ALINSA”
Bingöl konuşmasının devamında, “Keşke asıl rakiplerimizin kendi yoldaşlarımız değil de ülkemizi her geçen gün karanlığa sürükleyen bu adaletsiz, haksız, hukuksuz tek adam iktidarı olduğunu unutmasak. Keşke kongrelerimizde yandaşlık değil, liyakat esas alınsa… Keşke kongrelerimiz de siyasi çözüm önerileri ve projelerimiz yarışsa. Hele hele biz kadınlar; on beş yıldır kadını çalışma ve sosyal yaşamdan koparıp eve kapatmaya çalışan, çocuklarımızı tarikat yurtlarında heba eden, laik-bilimsel eğitimden uzaklaştıran bu zihniyete karşı özgür irademizle, siyasette, karar alma mekanizmalarında daha çok olabilmenin yollarını arıyor olsak.” dedi.
“TÜRKİYE, KADINLAR SAYESİNDE KURTULACAK”
Kongre başlamadan önce konuşma yapan İl Başkanı İsmet Güneşhan; “AKP ve saray iktidarı kadınlardan gerçekten çok korkuyor. Bunun en son öneği; İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında ileri geri bir sürü şey söylediler, karalama kampanyası başlattılar. Bu şunu gösteriyor; Türkiye AKP’den korkacaksa siz değerli kadınların ayağa kalkması, sizlerin çabasıyla olacaktır. Türkiye içinde bulunduğu durumdan sizler sayesinde kurtulacaktır.”

ÜNÜVAR KAFTANCIOĞLU’NA SAHİP ÇIKTI
Kongrede konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar da, Güneşhan gibi kongre gündemine İstanbul İl Başkanını taşıyarak şöyle konuştu: “Canan Kaftancıoğlu bir kadın olarak İstanbul’da bir devrimi gerçekleştirdi. Bu öyle bir devrim ve değişim dönüşüm ki il başkanımızın sesi Ankara’dan, Ak Troller tarafından ve Çanakkale’den duyuldu. Kendisi daha seçilir seçilmez başlatılan karalama kampanyaları aslında kadının gücünden nasıl korkulduğunun da bir göstergesi. Sayın il başkanımızın 6-7 yıl önce sosyal medyadaki yazıları eksik, yanlış ya da karalama kampanyası başlatılması hatta “Baş örtülü bacılarımızın üzerine işediler” lafını söyleyenler. Şimdi kendisine ait olmayan taş atan kadın fotoğraflarını sosyal medyaya koyarak, bir linç kampanyası başlatıldı.”

“KARADAĞ’A SESLENİYORUM”
Bir kadın olarak Çanakkale Ak Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ’a seslenmek istiyorum. Siz bunu kullanarak CHP’nin emsal değiştirdiğini, halk partisinin ne hale geldiğini, Atatürkçülüğün silindiğini söylüyorsunuz ya, siz onu anlamazsınız. Ama biz Cumhuriyet’in bütün değerlerine, bu partiye, Mustafa Kemal Atatürk’e gönül vermiş kadınlar olarak onun ne demek istediğini çok iyi anlıyoruz. Biz Mustafa Kemal’e yoldaşlık eden Canan Kaftancıoğlu’nun da yoldaşıyız. Buradan, barış ve özgürlük kentinin kadınları olarak hep birlikte Canan Kaftancıoğlu’na selam ediyoruz.”

Sibel Erol, konuşmaların ardından yapılan seçimde kullanılan 178 oyun 177’sini alarak CHP İl Kadın örgütünün yeni başkanı oldu.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com