DEVENİN KİNİ, ATIN İNTİKAMI!

Bir sorum var! 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, tam olarak hangi hayvanı koruyor?

Bu kanun diyor ki; “Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.” Sonuç:   Horoz, köpek dövüşü (Üstelik  bahisli, kumarlı, o da ayrı bir suç), geleneksel deve güreşleri, at yarışları…

Her şeye kızmıyorum artık ben! Güreştirmek üzere insanlar tarafından yetiştirilen develerden benim ne farkım var! Ben de ekonomik zorluklar, özel sektörün cilveleri, sosyal imkanlar, sağlık hizmeti sorunları, gelecek kaygısı falan filan gibi zorluklar ile güreşiyorum her gün. Ben güreşmek istemiyorum ama sistem boynumdan zihnime uzanan hayali bir halattan çekip duruyor.  Kendi güreşime son veremezken, develeri nasıl kurtaracağım.

Gelenekseldir biz de hayvanları dövüştürmek. Horoz, köpek, at, deve… Kontrol edebileceğimiz bütün hayvanları kavgaya tutuşturuyoruz. Düşünüyorum, taşınıyorum, çıkamıyorum işin içinden… Neden hayvanlara kavga ettiriyoruz. Neden birbirlerine zarar vermeleri, canlarının yanmaları, doğalarının dışında davranmaları bizi eğlendiriyor.  Aslanı, kaplanı, çitaları, jaguarları da dövüştürsenize!  Horozu kontrol etmek kolay tabi! Şükür  horoz ve köpek dövüşü artık yasal değil! Ya atlar ile develer?!

Yine aynı kanun cevap veriyor. Madde 11- Hayvanlar, doğal kapasitesini veya gücünü aşacak şekilde veya yaralanmasına, gereksiz acı çekmesine, kötü alışkanlıklara özendirilmesine neden olacak yöntemlerle eğitilemez. Hayvanları başka bir canlı hayvanla dövüştürmek yasaktır. Folklorik amaca yönelik, şiddet içermeyen geleneksel gösteriler, Bakanlığın uygun görüşü alınarak il hayvanları koruma kurullarından izin alınmak suretiyle düzenlenebilir.

Buna da ben cevap vereyim. Ha bir at, deve almışsın… Ha kredi çekip ev almışsın!

Bir kaç saniyeliğine kendinizi bir çemberin içerisinde düşünün. Etrafta tanımlayamadığınız birçok canlı, hunharca bağırıyorlar. Karşınızda da komşunuz, arkadaşınız, türdeşiniz! Hadi dövüşün. Garip mi?

Değil di mi? Çünkü zaten böyle yapıyoruz biz! Mecliste, trafikte, mahallede, markette, okulda, işyerinde evde her yerde güreşmek suretiyle dövüşebiliyoruz. Evet, bu yüzden hayvanların kavga etmesi garip gelmiyor bize.

Siz hiç deve kini ya da atın intikamı diye bir şey duymadınız mı! Bir de, develer tükürüyor ya insanların suratına o da komik!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com