Bağışıklık sistemini nasıl güçlendirirsiniz?

Hava şartlarının değişmesi, günlük hayatın getirdiği yoğun stres, dengesiz ve yetersiz beslenme, uykusuzluk gibi etkenler nedeniyle zayıf düşen bağışıklık sistemimiz hastalıklara daha çabuk yakalanmamıza neden oluyor. İşte bunu değiştirmek için ipuçları:

Kış aylarının gelmesiyle birlikte başta grip olmak üzere faranjit ve soğuk algınlığı gibi mevsim geçişlerinde artan ve kolayca bulaşan hastalıklardan korunmanın yolu, immün sisteminin güçlü olmasından geçiyor.

Uzmanlar, alınacak bazı tedbirlerle hem bu mevsimi hem de kış aylarını hastalanmadan geçirmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Uzmanlar bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek önerileri şöyle özetliyor:

Beslenmenin önemi:

Güçlü bir bağışıklık sisteminin en önemli unsuru dengeli ve yeterli beslenme. Tam tahıllı ürünler, karbonhidrat, protein ve yağı dengeli tüketin. Sigara, alkol, şekerden uzak durun. Antioksidan alın. Antioksidanlar hücreye zarar veren maddeleri, serbest radikalleri yakalar ve yok eder. Soğan, sarımsak, ıspanak, dereotu, maydanoz, turunçgiller, domates, brokoli antioksidan açısından zengindir. Taze ve mevsiminde sebze meyve yiyin.

Kaliteli uykuya dikkat:

Kaliteli uyku sağlığımız için en az su içmek kadar önemlidir. İyi bir uykunun başlıca ölçüsünün kişinin sabah dinç uyanması ve kendisini gün içinde zinde hissetmesidir. Kalitesiz bir uyku verimi düşürür, konsantrasyonu bozar, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.

Açık havada yürüyüş:

Yoğun trafik ve egzoz dumanından kurtulun ve yeşil alanlara yürüyüş yapın. Özellikle açık ve temiz havada zaman geçirilmesi sağlam bir vücut ve güçlü bir bağışıklık sistemi için oldukça yardımcıdır.

Gereksiz ilaç kullanımına dikkat:

Gereksiz ilaç kullanımından, özellikle gereksiz antibiyotik kullanımından kaçının.

Hayatınıza hareket katın:

Hastalıktan korunmada ve engellemede egzersizin çok büyük bir önemi var. Düzenli egzersiz bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, virüslerle ve bakterilerle savaşmayı sağlıyor.

Stresi yönetmeye çalışın:

Vücut stresi yok edebilmek için maddeler üretir ve dengesini şaşırır ve immün sistemde çöküş meydana gelir. Bu nedenle stres dönemlerinde hepimiz daha sık hasta oluruz. Mesela uçuk çıkar.

Sevdiklerinize zaman ayırın:

Güçlü sosyal bağları olan insanların bağışıklık sistemlerinin de güçlü olduğunu gösteren pek çok çalışma var. Hem fiziki hem de ruhsal sağlığınızı korumak için sevdiklerinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com