AKFA’nın kıyıları taştan…

CHP Grup Başkanvekili Av. Adnan Güler, Ak Parti Grup Başkanvekili Sayın Tülay Ömercioğlu’nun AKFA arazisi hakkındaki rant açıklamalarına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

 AKFA arazisini de kapsayan imar maddesinin belediye meclisinden geçmesinin ardından konu yeniden kentin gündemine oturdu. Ak Parti Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu, yaptığı yazılı açıklamada bunun ikili bir rant meselesi olduğunu ifade ederken, CHP Grup Başkanvekili Adnan Güler ise yaptığı basın toplantısında bunun bütüncül bir proje olduğunu ve Kolin Otel’den Kredi Yurtlar Kurumu’na kadar alanı kapsadığını ifade etti.

AKFA arazisi olarak geçen şerit boyunca, konut yapımına izin verilmeyecek. Ancak alışveriş merkezi, otel, restoran, kafe, düğün salonu yapılabilecek. Kamusal yeşil alanlar ve açık alanlar da vatandaşın hizmetine sunulacak. Ancak kentin cazibe merkezleri olarak görülen kordon boyundaki bu işletmelerin fiyat tarifeleri vatandaşın cebine uyacak mı uymayacak mı bunu da zaman gösterecek.

Rant açıklamalarında bulunan Ak Parti’li Ömercioğlu’na yanıt veren, CHP’li Güler CHP İl binasında bir açıklama yaparak; “Bu bir algı operasyonudur. Asılsız iddialar ile kamuoyunu yanıltmaktır. Geçtiğimiz günlerde protokolü imzalanan Çocuk Bilim Merkezi’ne neden ses çıkarmadınız? Soruyorum Ömercioğlu’na ‘Siz değil misiniz İstanbul’u betonlaştırdık diyip, sorumluluğunu kabul etmeyen, Ankara’da parsel parsel arsaları FETÖ’nün hizmetine sunan?’ Bu alanda bütüncül bir planlama yapılmıştır. Ancak bu alanda konut yapmaya izin verilmeyecektir.” dedi.

 AKFA MÜTEMADİYEN GÜNDEMDE

CHP Grup Başkanvekili Adnan Güler, neden belli aralıklar ile AKFA konusunun gündeme geldiği ve 2014 yılında talebin neden meclisten geri çekildiği sorusuna, “O zaman tek parsellik bir planlama vardır ve emsal 0.75 idi. Biz bütün kıyıyı planladık ve emsal 0.45 oldu.   Konuta hayır dedik. Geçmişteki bugünden başka planlama. Kasıtlı olarak yapıyorlar. Geçmişte ben de hayır dedim, şimdi de evet dedim. İkisi de başka planlardı.” dedi. İl Başkanı İsmet Güneşhan ise aynı soruya; “2014’te tek dosya vardı. O zaman AKFA mülkiyet sahibinin konut talebi de vardı. Belediye bölgesel planlama yapmak  üzere talebi reddetmişti. Emsal farkları var, şimdi bütüncül bir planlama var. Şu anda, Terzioğlu vakfına ait olan yer Hilton Oteli, Vali Bey’in evi var.” şeklinde cevap verdi.

Konut dışında yapılacak olan binaların görüntü kirliliğine yol açıp açmayacağı sorusuna da yanıt veren Güler; “Belediye meclisi projeyi görecek, onaylarsa projeler hayata geçecek. Oraya konut, lojman ya da apart otel olmayacak mesela.”dedi. Başkan Güneşhan ise “Bölgenin zaten imarı var. Orada yer sahibi olan insanlar, vakıflar var. Yollar genişleyecek, yeşil alan olacak. Belediye bu alanı bütüncül olarak tasarladı.” dedi.

“CHP RANT DAĞITMAZ”

CHP Grup Başkanvekili Adnan Güler açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“AKP Meclis Üyesi, Grup Başkanvekili  Av. Tülay Ömercioğlu geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yaparak Belediye Başkanımızı ve partimizi her zaman yaptıkları gibi asılsız iddialarla suçladı. Bizim partimiz kimseye imtiyaz sunmaz, rant dağıtmaz. Bizi kendileri ile karıştırmasınlar. Onların başka illerde rant için yaptıkları kamuoyunun  malumudur.  Belediye Başkanı’na karşı haksız saldırılar ile algı yönetimi yaratıp, başka illerde terör örgütüne bile parsel parsel verdiğiniz arsaları unutturmaya çalışıyorsunuz?”

“BASKI AKP’DE VAR”

“Neymiş Başkan mecliste baskı yapmış, böyle bir karar çıkmış.  Bu nereden çıktı? Bizim partimizde meclis üyeleri kendi hür iradeleri ile karar verir. Söz konusu oylamada iki CHP’li arkadaşımız ret oyu vermiştir. İmar komisyonunda alınan kararda ise AK Partili üye kabul oyu vermiştir. Kendi oyları ile bu işin doğruluğunu deklare etmiştir. Hatta grubuna götürmüştür. Sonradan meclisteki oylamada ret oyu vermişlerdir. Kabul  oyu veren AK Partili üye ise baskılarla çekimser oy vermek zorunda kalmıştır. Bazı AK Partili üyelerin de kabul oyu vermek istediklerini ama baskı yüzünden veremediğini de biliyoruz.  Çanakkale’nin aydın insanları bu algı operasyonlarını çok iyi biliyor. Her seçimde özgürlükten yana olan Çanakkakle halkı son yerel seçimlerde yüzde 55 oy ile Belediye Başkanı’nı seçti. Referandumda % 72 oyla hayır dedi.”

 “KONUTA İZİN YOK”

“Sayın Ömercioğlu açıklamasında olayın teknik boyutunda hatalar olduğunu söylüyor, ancak detaya girmiyor.  Ben size detay vereyim. Bu imar planı değişikliği AKFA’ya ait değil.  Çarpıtma buradan başlıyor. Bu Kolin Otel’den başlayın, yurt binasına kadar olanın planlamasıdır. O alanda Terzioğlu Vakfının da yerleri var. Özel mülkiyetler ve belediyenin yerleri de var. Yeni yapılan plan değişikliğine göre bu alanda konut yapılamaz.  Yeşil alan, kamusal alan, sosyal kültürel tesis alanları, düğün salonu, kafe, iş merkezi, avm restorant yapılabilir. Turizm tesisi yapılabilir. Kapalı otopark yapılabilir. Emsal 0.45’i geçemez, maksimum yükseklik 11.5 metredir. Asma kat ve çatı katı yapılamaz. Parselin büyüklüğü 2500 metrekareden az olamaz.”

“KEŞKE HER YER YEŞİL ALAN OLSA”

“Geçen aylarda aynı kıyı şeridinde çocuk bilim merkezi protokolü imzalandı. Tüm syasi partilerden alınan kararlarla bu işe başlanıldı. O inşaatın emsali  0.50’den fazla. Buna ses çıkarmayanlar  daha düşük planlamada ortalığı ayağa kaldırıyor.  Ayrıca bu merkezde otopark yok. Ama yeni planlamada, yaklaşık 4500   metrekarelik, belediyeye terk alanda  otopark olacak. Burada halk ile denizin arası kesilmeyecek. Buraya gelen projeyi meclis görecek. Onaylarsa, o proje onaylanacak. İddia edildiği gibi yoğun yapılaşma yok. O alanda olan Hilton’un emsali 1. Buna ses çıkarmayanlar, daha az yapılaşmaya ses çıkarıyor.  Bu planlama ile şu anki mevcut görüntü olmayacak.  O alan keşke otelden yurda yeşil alan olsa ama özel mülkiyetler var. Bunları kamulaştırmak büyük paralar eder.  O artıl binalar orada çirkin bir görüntü oluşturmaya devam etmesin diye Belediye adım atmıştır.”

 “CHP’Lİ BELEDİYELER KAYNAKLARI DOĞRU KULLANIR”

“CHP Belediyeleri kaynakları doğru kullanan belediyelerdir: Bu belediyelerde yasa dışılık, yolsuzluk göremezsiniz. AK Parti kendi belediye başkanlarını zorla istifa ettiriyor ancak CHP’li belediyelere ne kadar müfettiş gitse de sonuç istedikleri gibi çıkmıyor. Artık ışık gözüktü,  yerel seçimlerde iktidarı bırakacaklar.

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan basın açıklamasından önce kısaca söz alarak  AK Parti iktidarının sonunun geldiğini ifade etti. Başkan Güneşhan;  “Son zamanlarda AKP tarafından partimize yöneltilen saldırılar, partimizin ayak seslerinin hissedildiğini gösterir. Partimizden korkmaya başladılar. Hangi konuyu ele alacaklarını bilemiyorlar.  Eleştiri getirdikleri konunun aslı yok, amaç gündemi saptırmaktır. En son İstanbul İl Kadın Kolları Başkanımızın seçilmesi ile bir karalama kampanyası başlatıldı. İstanbul’da da Çanakkale’de de kaybedeceklerini anladılar. Bu karalama kampanyası çerçevesinde hem Belediye Başkanımız hem de Milletvekilimiz Muharrem Erkek’in adını da kullandılar. Bununla ilgili ayrıca basın açıklaması yapacağım. Maalesef bizim belediye başkanımıza karşı, çalışmalar ile ilgili gerçeği yansıtmayan suçlamalarda bulunuyor. Parti üyemiz olan, Çanakkale’nin önemli iş adamlarından olan Ali Rıza Gürbüz adlı arkadaşımızın ailesine baş sağlığı diliyorum. Işıklar içinde uyusun.” dedi.

MHP İl Başkan Hakan Pınar’ın,  CHP Milletvekili Muharrem Erkek ile ilgili yaptığı açıklamaya da cevap veren Başkan Güneşhan; “Süleyman Şah Türbesinin taşınması esnasında PYD’den destek istediler, sonra da dönemin başbakanı PYD’ye teşekkür etti. Kimler davul zurna ile teröristleri karşıladı, kimler el sıkıştı, kimlerle beraber oturuyorlar onlara baksınlar. Cumhuriyet Halk Partisi hiç bir zaman terör örgütleri ile bir araya gelmemiştir.” dedi.

CHP il binasında düzenlenen açıklamaya İl Başkanı İsmet Güneşhan, İlçe Başkanı Ali Uyanık, meclis üyeleri ve partililer katıldı.

Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com