Yaz kış üşümenizin sebepleri

Bazı insanlar hangi mevsim olursa olsun sürekli üşür. Daha çok kadınlarda görülen bu durum fizyolojik farklılıklardan dolayı normal gibi görünse de bazı sebepler sizin daha fazla üşümenize neden olmuş olabilir.

Hemen hemen her arkadaş grubunda ya da ailede en azından bir tane sürekli üşüyen kişi vardır. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülen bu durum çoğu zaman genetik özelliklerimizden kaynaklanabilir ancak yine de aşağıya sıraladığımız nedenlere bir bakmak isteyebilirsiniz.

Düşük kilo

Sağlıklı kilodan daha az bir ağırlığa sahip olmak sizi birkaç nedenle daha çok üşüyen bir insan yapabilir. Bu nedenlerden ilki kilolu olduğunuzda sahip olduğunuz vücut yağının sizi koruması ve zayıf olduğunuzda da durumun tam tersi işlemesidir. Aynı zamanda kaloriyi artırmak metabolizma üzerinde bazı frenler bırakır. Bu nedenle de vücut ısısını yeterince artıracak fazlalıklara sahip olursunuz.

Tiroid hormonuna dikkat

Boynunuzdaki kelebek şeklindeki bezin sorumluluğu altında sandığınızdan çok daha fazla şey vardır. Uzmanlar her zaman üşüyor olmanın hipotiroit belirtisi olabileceğini söylüyor. Çünkü yeterli tiroit salgılamadığınızda üşüme gerçekleşiyor. Hipotiroidin diğer belirtileri saç dökülmesi, kuru cilt ve yorgunluktur. Tüm bu bulgular soğuk ellerinizde duruyorsa bir doktorla görüşmelisiniz.

Demir seviyesi önemli

Düşük demir seviyeleri kronik üşümenin en yaygın nedenlerinden biridir. Demir, kırmızı kan hücrelerinin yardımıyla vücudunuzu her tarafına oksijen taşınmasını sağlayan, sisteminizdeki her hücreye ısı ve diğer besinleri taşıyan önemli bir mineraldir. Yeteri kadar demiriniz yoksa kırmızı kan hücreleri işlerini gerektiği gibi yerine getiremez ve siz de tir tir titrersiniz.

Kan dolaşımı problemi

Eğer elleriniz ve ayaklarınız daima buz gibiyse ancak vücudunuzun geri kalanı sıcaksa bunun altında bir dolaşım problemi yatıyor olabilir. Uzmanlar, sigara alkol gibi zararlı maddelerin dolaşım üzerinde negatif etkisi olabileceği konusunda uyarıyor.

Uykusuz mu kalıyorsunuz?

Uyku bozuklukları sinir sistemi üzerinde tahribat yapabilir ve bu da beyindeki vücut ısısını etkileyen düzenleyici mekanizmayı bozabilir. Dolayısıyla uykusuzluk sizde üşüme ve huzursuzluğa neden olabilir.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com