Troia Yılı Kimin Yılı?

2018 Yılı Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından Troia yılı olarak ilan edildi. Kentte Troia yılı ile ilgili çalışmalar hız kesmeden başladı. Belediye ve İl müdürlükleri koordineli olarak projelerine start verdiler. Yapılan bu çalışmalar vatandaşa işlemedi. Vatandaş Troia yılının ne olduğunu bilmediklerini söylerlerken, çalışmalarla ve projelerle ilgili bilgilendirme ve tanıtım istedi.

2018 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Troia yılı olarak ilan edildi. Unesco Dünya Kültür Mirası’nda Troia’nın yer alışının 20.ci yılı olması sebebiyle bakanlık böyle bir çalışmaya imza attı. Troia yılı Unesco tarafından kabul görmedi. Çanakkale Belediyesi ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü 2018 yılı ile ilgili çalışmalarına başladı. Troia yılı ile ilgili hedeflenen husus Troia’nın yerli ve yabancı turistlere tanıtılması ve bölgeye turist girişini arttırmak oldu. Troia’nın yurt dışında daha bilinir olduğu ve stratejik öneminin daha iyi kavrandığını dile getiren yetkililer yurt içinde de bilinirlik seviyesini arttırmak istediklerini belirttiler.

2018 Troia yılı ile ilgili kentte otobüs duraklarına ve bilboardlara reklam afişleri yerleştirildi. Kentlilerin bilgilenmesi ve haberdar olması hedeflendi. Tüm bu çalışmaların üzerine Gündem Gazetesi olarak sokakta vatandaşa Troia yılını sorduk. Vatandaş yılın ne anlama geldiğini ve kimin Troia yılı ilan ettiğini bilmediklerini ve çalışmaların yetersiz olduğunu dile getirdi. 2018 Troia yılı ile ilgili etkinlik takvimlerinin, programların, bilgilendirmelerin ve çalışmaların neler olduğu konusunda kent halkı açıklama bekledi.

2018 Troia yılı ile ilgili vatandaş ne biliyorsunuz diye sorduk. Her hangi bir bilgimiz yok. Çalışmaların hızlanması ve yaygınlaşması gerekli cevabını aldık.

Günay Yerli, “2018 yılının Troia yılı olduğunu hiçbirimiz bilmiyoruz. Keşke yetkili kişiler bize Troia yılı ile ilgili anlatımlarda bulunsalar. Gerekli bilgilendirmeler yapılsa da bizde bu şenliğe ortak olabilsek. Yinede hayırlı uğurlu olsun. İnşallah bizler için güzel bir yıl olur. İnsanımızın Troia ve bölge ile ilgili daha çok bilinçlenmesi gerekmektedir.”

Filiz Artuç, “Troia yılı ile ilgili ben hiçbir şey duymadım. Troia yılının ne olduğunu ve ne manaya geldiğini bilmiyorum. Çanakkale’ye katkısı düşünülür. Şimdiden hayırlı olsun kent için… Gerekli tanıtımların da yeterli olduğunu düşünmüyorum, daha iyi tanıtımla ve reklamla halka yayılabilir.”

Murat Gündoğmuş, “Troia kent halkıyla ve Çanakkale ile özdeşleşmiş bir olaydır, antik bir kenttir. 2018 Troia yılının turizm açısından kente olanak sağlayacağını düşünüyorum. Kentin yerli ve yabancı turistlere daha iyi tanıtılacağını dile getirebilirim.”

Servet Çelik, “2018’in Troia yılı olduğunu biliyoruz. Esnaf olarak ilan edildiğini iş yaptığımız üreticilerden öğreniyoruz. 2018’in Türkiye’de Troia yılı olarak ilan edildiğinden haberimiz var. Haberimiz olduğu kadar şehirdeki mülki idarelerin Troia yılı ile ilgili çalışmalarını, reklamlarını, programlarını henüz göremedik. Troia yılı belki herkes için faydalı olacak, belki de uydurma bir yıl olarak kalacak. Şu anda kentli olarak henüz tam olarak doğru bir biçimde bilgilendirilmedik.”

Murat Poyraz, “Çanakkale halkı olarak 2018 Troia yılı ile ilgili olumlu düşüncelerimiz var. Bu yılın ilan edilmesiyle mutlu olduk. İyi bir çalışmayla Anadolu ve Avrupa’ya gerekli açılımlar yapılmalıdır. Bu yıl bölge halkına ve esnafa katkı sağlayacaktır. İnşallah çevreden ve dünyadan şehre gelen insan sayısında artış olur. Bu yılın Troia yılı olmasında emeği geçenlere teşekkürler.”

Necdet Uz, “Böyle bir projenin olduğunu ilk defa sizden öğreniyoruz. Esnafa gerekli bilgilendirmelere yapılmadı. Ama Troia yılı eğer verimli olursa esnafa katkısı olur. Bizler bilgilendirilirsek, bizde elimizi taşın altına koyarız. Kent için birlikte bir şeyler yaparız. Şu durumda bu yıl ile ilgili gerekli açıklamalar, bilgilendirmeler, etkinlik programları duyurulmalıdır.”

Perihan Duman, “Troia yılı ile Çanakkale piyasası hareketlenecek. Kente ve esnafa bu yılın katkısı olacaktır. Bizler şu an bilboardlardan gördüğümüz kadar Troia yılını biliyoruz. Umarım herkes için iyi sonuçlar doğurur.”

Mustafa Akın Çelik, “Troia oldukça önemli bir konudur. Troia medeniyetlerin beşiğidir. Antik kentin bileni ülke dışındadır. Yerli halktan çok yurt dışında yaşayan insanlar Troia yılı ile ilgili bizlerden daha fazla bilgiye sahiptirler. Troia yılı ile ilgili gelişim ne durumda? Bu etkinliklerin ve yılın takvimi, programı nedir? Bu soruların cevapları daha mevcut değil.”

Hüsnü Hendekçi, “Çanakkale’ye biz İzmir’den geldik. Şehitleri görebilmek ve Troia atına bakabilmek için geldik. Troia savaşının 10 yıl sürdüğünü biliyoruz. Kent dışından kente gelen yerli turist olarak da Troia yılı hakkında pek bir şey duymadık. Haberlerde de denk gelmedik. Gerekli tanıtımların daha iyi yapılması gerekir diye düşünüyoruz.”

Tunahan Ünsal-Yıldız Sağlam

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com