Çanakkale büyükşehir olma yolunda

Nüfusu 500 binin üzerinde olan 12 il, Büyükşehir statüsüne geçecek. Düzenlemeye göre; nüfus 300 bin olarak alınırsa 12 olan il sayısı 58’e çıkabilecek.

Sözcü gazetesinden Veli Toprak’ın haberine göre; Başbakan Binali Yıldırım’a sunulan ve Başbakanın olur dediği raporda yer alan düzenleme dikkat çekti. Yerel yönetimler ve Büyükşehir alanında yapılan ve önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulması planlanan düzenleme merak konusu oldu.

Düzenlemeye göre; nüfusu 750 bin kişinin üzerinde olan 30 kent büyükşehir statüsüne kavuşacak. AKP’nin üzerinde durduğu birinci formüle göre büyükşehir statüsü için 500 bin kişilik nüfus kriteri esas alınacak. Bu durumda 2016 yılı sonu itibarıyla bu kriteri geçen Afyonkarahisar, Sivas, Adıyaman, Tokat, Zonguldak, Elazığ, Batman, Kütahya, Ağrı, Çorum, Osmaniye ve Çanakkale büyükşehir olmaya hak kazanacak.

Konuşulan düzenlemede 500 bin barajının 300 bin olma ihtimali göz önüne alındığında, 58 il büyükşehir olacak. Bu iller, Şırnak, Giresun, Isparta, Yozgat, Muş, Edirne, Aksaray, Kastamonu, Düzce, Uşak, Kırklareli, Niğde, Bitlis, Rize, Amasya, Siirt olacak.

Bir il var ki kıl payı düzenlemeden yararlanamayacak. Bolu 14 kişi ile listenin dışında yer alacak.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com