Bir usta daha mesleği bıraktı

Birçok meslek dalı, artık çırak yetişmeyince yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. İşletmelerin üstündeki vergi, stopaj, prim ödemesi gibi sorumluluklar, bozulan ekonomi karşısında ağır bir yük haline geliyor. Üstüne bir de dükkan kiralarının yüksekliği eklenince terziler, ayakkabı tamircileri, marangozlar önümüzdeki elli sene içerisinde bir nostalji olarak hafızalarda yer alacak gibi duruyor.

Çarşı içerisindeki birçok dükkan sadece vergi, stopaj, prim gibi sorumlulukları kaldıramadığı için değil, kiraları çıkaramadıkları için de kapanıyor. El emeği, yetenek ve özellikle çıraklık bilgisi isteyen bazı meslekler zaten yok olma tehlikesi ile karşı karşıya iken ulusal anlamda vergiler yerel anlamda yüksek kiralar bel büküyor.

“ZATEN YILLARDIR ÇIRAK YETİŞMİYOR”

Terzi Ramiz Acar tarafından yıllar önce açılan ve kırk yılı aşkın süredir kentlilere hizmet veren Kemalyeri Sokak’taki dükkan, geçtiğimiz gün kiraya gelen zammı kazanamayacağı için kapandı. Dükkanın önündeki iki cam vitrinde bulunan geçmiş dönemlere ait radyo, ütü, televizyon ve telefon gelip geçenlere küçük bir müzeyi andırıyordu. Dükkan kapanınca artık o ürünler de yavaş tavaş tarihin tozlu sayfaları arasına kaldırılıyor. Terzi Ustası Müjdat Topuz; “Mesleği ustam Ramiz Acar’dan öğrenmiştim. O vefat ettikten sonra çocukları dükkan kapansın istemedi, bir şekilde devam ettik. Ancak kiraya zam yapılacak. Meslek zaten artık kazandırmıyor. Artık terziler sipariş almıyor, tadilat işleri yapıyoruz. İnsanlar hazır tüketime yöneldi. Çırak, zaten yıllardır yetişmiyor. Ben de, dükkanı da kapatacağım, mesleği de bırakacağım.” dedi. Topuz’un ağzında dökülen bu sitemli sözler henüz sıcaklığını korurken, terzi dükkanının camına gazete kağıtlarının yapıştırıldığı görüldü. Böylece ekonomik darlığa direnemeyen bir usta daha altın bileziğinden vazgeçmiş oldu.

Özellikle Avrupa ülkelerinde üretime dayanan, el emeği ve yetenek gerektiren meslekler saygın meslekler arasında yer alıyor. Üstelik bu tarz mesleklerden hizmet almak da ülkemize göre biraz daha pahalı oluyor. Türkiye’de de Çanakkale’de de birçok mesleğin ustası hak ettiği değeri göremediği için mesleği bırakmak zorunda kalıyor.

Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com