Yüksek katlılara tek katlı direniş

Çanakkale bölgesinde yoğun bir şekilde devam eden kentsel dönüşüm furyasına bir bina dahil olmadı. Çevresindeki yüksek katlı binaların arasında tek katı ile direnen bina ortaya güzel görüntüler çıkardı.

Kentin kültürel mirasa sahip bölgelerin olan Fevzipaşa Mahallesi uzun bir süredir kentsel dönüşüm çerçevesinde değişime uğruyor. Eski binalar restore edilip düzenlenirken mahalledeki bir çok binada yıkıldı. Dönüşüm sadece Fevzipaşa Mahallesi’nde değil, Namık Kemal ve Barbaros Mahallerinde de aktif bir biçimde devam ediyor.

Barbaros Mahallesi’nde bulunan eski kırmızı bina çevresindeki yüksek binaların arasında oldukça dikkat çekti. Tek katlı ve bahçeli binaların yerine yüksek katlı binaların yapılması vatandaşı ikiye böldü. Bazı vatandaşlar kentsel dönüşüm sürecinin aslına uygun olarak yapılmasının tahribatın önüne geçeceğini vurguladı. Ama yapılan faaliyetlerin nedense mevcut dokuyu  bozduğu yönünde fikirler ortaya atıldı.

Restorasyon çalışmalarında kısır bir halde olmamızdan dolayı yapılan faaliyetlere vatandaş kuşku dolu gözlerle bakar hale geldi. Eski ve tarihi binaların dokularının bozulması ve aslından uzaklaşması bu fikre delil oldu. Barbaros Mahallesi’nde bulunan kırmızı evde yüksek katlı binalara direnişin simgesi haline geldi. Restorasyon çalışmalarını eleştiren kesimlerin aksine bazı kentlilerde yapılan çalışmaların yerinde ve gerekli olduğunu düşündü. Yapılan faaliyetlerin ve yüksek katlı binaların kente modern bir görüntü kazandırdığını dile getirdiler. Kentsel dönüşüm sokaktaki vatandaşı ikiye böldü.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com