Troia’nın Yemekleri

Çanakkale Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu, Troia döneminde yapılmış olan yemekleri yeniden canlandırdı. Troia’nın yemekleri aynı malzemelerle yeniden hayata geçirildi.

Çanakkale Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Troia’nın yemeklerini ve tatlılarını yeniden yaptı. Binlerce yıllık tarihi bulunan Troia’nın yemek kültürü yeniden canlandı. Daha önce Hitit mutfağının yeniden canlandığını ekmek çeşitleri ve yemeklerinin denendiğini biliyoruz. Çanakkale’de de 2018 Troia Yılı’na özel aynı çalışma gerçekleştirildi. Troia’da kullanılan malzemelerle Troia’nın yemekleri yeniden pişti.  Çanakkale Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Osman Demirci, Çanakkale’de gastronomi turizmini başlatmak istedikleri için böyle bir girişimde bulunduklarını ifade ederek, detaylı bir hazırlık yaptıklarını söyledi. Demirci ve donanımlı ekibinin, yaptığı yemekler arasında et, sebze, meyve, kaymak,balık ve kuruyemiş içeren özel tatlar yer alıyor. Yemekler ayrıca 2018 Troia Yılı’nın lansmanında da tanıtılarak amaca bir adım daha yaklaşmış oldu. Ekip üyeleri yemekleri hazırlarken Korfmann Kütüphanesi’nden, arkeolojik verilerden yararlanarak titiz bir çalışmayı ortaya koydu. Federasyon Başkanı Osman Demirci, süreci ve yemekleri şu sözleriyle anlattı: “O tarihte hem balığı kurutmuşlar hem tuzda yapmışlar. Kendileri kalelerini yumurta ve tuz ile yapmışlar. Biz de bu malzemeleri kullandık. Et yemişler, örneğin üzerine kızarması için bal sürülmüş.Mantar kullanılmış. Elma tatlımız var, biliyorsunuz ki elma savaşlarda rüşvet olarak verilmiş bir bitki. Yine meyvelerden farklı tatlılarımız var.”

“ALMANYA’DAN BİLGİ ALDIK”
Demirci, son olarak; “Burada bir de Çanakkale’ye özgü Gelin Kız Tatlısı var. Üniversiteden danışman hocamız var. Yurt dışında mutfak eğitimi almış arkadaşlarımız var. Birlikte çalışarak ortak bir çalışmaya imza attık. Özellikle tatlılarda büyük emek var. İnce işçilik ile çalışıldı. Kullanılan kaymak donduruldu. Mesela birinde karabiber var. Bu yemeklerin yapım aşamasında hazırlanırken Korfmann Kütüphane’sinden yararlandık. Almanya’da master yapan arkadaşımız oradaki kazı sonuçlarından da bilgi aldı. Çanakkale’de gastronomi turizmini başlatmak istiyoruz. Bu değerleri dünyaya tanıtmak istiyoruz. Troia mutfağını tanıtmak istiyoruz.” dedi.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com