Pazarın yıldızı renkli turplar

Şifa deposu turp ve havucun her rengini salı, cuma ve pazar pazarlarında bulmak mümkün. Faydaları saymakla bitmeyen renkli sebzeler 2 TL’den satışa sunuluyor.

Yaprakları tüylü olan ve çiçekleri beyaz, sarı ve mor renkte olan ömrü bir yıllık olan sebze hem çiğ olarak soyulup yenilebilir hem de salatanın içerisine konularak lezzet elde edilmek için kullanılıyor. Turpun çok sert bir yapısı olduğu için ya ince ince dilimlenerek ya da rendelenerek tüketiliyor. Ayrıca turp çiğ olarak tüketilmesinin yanı sıra bazı yemeklere de eklenirken bazen de turşusu yapılıyor. Turpun faydalı olmasının en önemli sebepleri de içerdiği lifin zenginliği ve yine içeriğindeki bol vitamin değerleridir. Hem lezzet açısından hem de görünüm açısında farklı turp çeşitleri vardır. Salı, cuma ve pazar pazarlarında ise tüm çeşitleri bir arada bulmak mümkün. Fiyatları ise herkesin alabileceği kadar düşük. Turp ve havucun tüm çeşitleri 2 TL’den alıcısını buluyor.

Siyah (kara) turp; diğer turp çeşitlerinden farklı olarak dışı siyah bir renkte olduğu için bu turp çeşidine siyah ya da kara turp adı verilmektedir. Özellikle karaciğerde meydana gelen hasarların giderilmesinde ve karaciğerin daha düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasında oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra kolesterolü sağlıklı ve düzenli bir seviyede tutmada oldukça faydalı ve etkili olmaktadır, sindirim sisteminin korunmasında oldukça etkin rol oynamaktadır, şişkinlik ve gaz sorunlarını ortadan kaldırmada oldukça etkilidir.

Kırmızı turp; bu turp çeşidi kökleri ceviz büyüklüğünde olan, üzerindeki kabuğu parlak kırmızı renkte olan ve içi beyaz renkte olan turp çeşididir. enfeksiyon hastalıklarında oldukça olumlu yönden faydalı olmaktadır, boğaz ağrıları için oldukça etkili olmaktadır, genel olarak vücut temizliğinde etkili olmaktadır ve içerdiği lif zenginliği ve vitamin değerleri sayesinde birçok hastalığa fayda vermektedir ve sağlığı korumada oldukça etkili olmaktadır.

Beyaz turp; turp çeşidi diğer turp çeşitlerine göre farklı bir görünümdedir. Vücutta bulunan mikropların temizlenmesinde etkili bir rol oynaması ile birlikte vücuda direnç kazandırarak bu tür mikroplara karşı vücudu korumaktadır. Kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltarak vücudun tüm organlarını korumada oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Ayrıca tüm bu faydalarının yanı sıra cilt bakımında ve saç bakımında da oldukça etkili bir rol oynamaktadır.

Karpuz turp; aslında bir çeşit turp türüdür. Daha çok Çin’de rağbet gören bu turp türü, bu ülkede çok ciddi bir şekilde tüketilmektedir. Özellikle sağlığa olan faydaları nedeniyle özellikle çocuklar tarafından karpuz turp adı verilen turp türü çok tüketilmelidir. Karpuz turp, adını direk olarak görüntüsünden almaktadır. Karpuz turpları vücudun nem dengesini ayarlayan düşük kalorili bir sebzedir. %89 oranında su içermektedir.

Siyah havuç; antibakteriyel ve anti fungisid özelliği vardır. Tohumundan elde edilen yağ, kaşıntıyı engeller ve saç çıkmasına yardımcı olur. Kökeni Türkiye, Ortadoğu ve Uzakdoğu’dur.

Turuncu havuç; bağışıklık sistemi ve göz sağlığı üzerinde etkilidir. Beta ve Alfa Karoten içerirler. Avrupa ve Orta Doğu menşelidir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com