Küçük yeşil mucize

Yalova’dan gelen kivi, Çanakkaleliyle 7 TL’den buluştu. Binbir derde devası olan tropikal lezzet fiyatını kafaya takmayanlara şifa olmaya devam ediyor.

Kentin son iş gününde büyük bir kalabalığı ağırlayan CUMPA’da bu hafta kivi 7 TL’den alıcı buldu. Tropikal bir lezzet olan kivi herkes tarafında tercih edilmezken meraklısının ilgisine uğradı. Kivi tezgahında yer alan yazı dikkat çekti. Yalova kivisi olarak tezgahta yer alan kivi yerli ürün olarak satıldı. İthal kiviye alternatif yerli kiviyi üreten üretici vatandaştan takdir gördü.

Kivinin şifası bilenlerden bilmeyenlere şu şekilde; Tropikal meyvelerden olan kivi, egzotik tadının yanında sağlık açısından da önemli faydalar barındırır. Çin’de eski çağlardan beri geniş bir şekilde yetişme alanı bulan kivinin ülkemizdeki macerası ise 10-15 yıllıktır. Yetişkinler kadar çocukların sağlığı üzerine de olumlu etkileri vardır.

Kiviyi bu kadar önemli kılan sadece otantik tadı değildir. Kivi A, E, K vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi birçok zengin mineral ve elementler açısından oldukça zengindir. Bunun dışında içerdiği yüksek orandaki lif, sindirim sistemi sağlığı için hayati önem taşımaktadır.

Kivi, sindirim sistemini güçlendirir, kan basıncını dengeler, DNA hasarlarından korur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp sağlığı için oldukça faydalıdır.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com