Afetzedelerin yüzü gülecek

24 Mayıs 2014 tarihinde Gökçeada’da meydana gelen depremden sonra evleri yapılamayan Gökçeada merkezde bulunan Çınarlı, Fatih ve Yeni Mahalle’de bulunan afetzedelerin evlerini yapmak için hak sahipliği çalışmalarına başladı.

AFAD İl Müdürlüğü haberine göre; 12 Ocak 2018 Cuma günü Gökçeada’ya giden Çanakkale AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz, Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel ile birlikte 2014 yılında yaşanan depremde konutları zarar gören, fakat DASK nedeniyle evleri yapılamadığı için mağdur olan afetzedelerle bir araya gelerek toplantı düzenledi. Gökçeada Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda mağdur afetzedelerle görüşen AFAD Müdürü Yılmaz, 24 Aralık 2017 tarihinde yürürlüğe giren 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanunun 29. Maddesinin 8. Fıkrasında değişiklikler yapıldığını ifade ederek;  24 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan deprem sonrasında DASK nedeniyle hak sahibi olamayan afetzedelerin şu anda bu KHK ile hak sahibi olabileceklerini, 2014 yılında yapılan hasar tespit çalışmalarına göre afetzede kabul edilen vatandaşlar için 3 mahalle muhtarlığında hak sahipliği listelerinin askıya çıkartıldığını ve ilan surecinin 12 Ocak 2018 Cuma günü itibariyle başladığını belirtti.

Çok sayıda DASK mağduru afetzedenin katıldığı görüşmeden sonra açıklama yapan AFAD İl Müdürü Yılmaz; “Bugün, 2014 yılında Gökçeada’da yaşanan depremin ardından konutları yapılamayan afetzedelerimizle görüştük. Devletimizin, mağduriyetlerini gidermek için 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 7269 Sayılı Kanunda bazı değişiklikler yaptığını, afetten önce zorunlu deprem sigortası (DASK) yapılmış olması şartının 2014’te meydana gelen Gökçeada depremi için aranmayacağını ifade ettik. Bizleri ilgi ve alakayla dinlediler. Afetzede vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek için Çanakkale AFAD olarak tüm imkânlarımızı seferber ettik. Bugün başlattığımız hak sahipliği süreci tamamlandıktan sonra mahalli hak sahipliği komisyonunca hak sahibi kabul edilen tüm afetzedelerimizin konutlarını bir an evvel yapmaya başlayarak mağduriyetlerini gidermek istiyoruz.” dedi. ​Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com