Resmi İlanlarda ‘Dijital Dönem’

Basın İlan Kurumu, resmi ilanların dijital ortamda yayımlanması ve yayımlanan ilanların dijital ölçümlenmesine ilişkin yürüttüğü hazırlık çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.


Basın İlan Kurumu haberine göre; Yerel gazetelerin ardından yaygın gazeteler, dijital reklam ajansları ile dijital ölçüm yapan dernek ve şirket temsilcilerinin de katılımlarıyla süren çalışmalar, ilanların dijital ortamlarda sürdürülmesi için devam ediyor. Resmi ilan ve reklamların süreli yayınlarda yayımlanmasına aracılık görevini üstlenen BİK, yazılı basında dijital dönüşümü sağlamaya yönelik proje ve mevzuat çalışmalarıyla eş zamanlı olarak resmi ilanların dijital ortamda ne şekilde yayımlanabileceğine ilişkin hazırlıklarına da başladı.

Çam, basın sektörünün içinden doğan BİK’in gazetelere uygulanan resmi ilan kontenjan ve dağıtım sisteminin dijital ortamda karşılığını ortaya koymak, kıstasları belirlemek için çeşitli çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Çam, yerel gazetelerin katılımıyla düzenlenen seminer ve istişare görüşmelerinin de süreceğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Son bir hafta içinde gerçekleştirdiğimiz toplantılarda resmi ilanların yayın mecrası olan süreli yayınlarda uygulanan kıstaslar ve ek gösterge uygulanmasına dair şartların dijital ortamda nasıl ve ne şekilde olabileceğine yönelik istişarelerde bulunduk. Geçmişte çeşitli vesilelerle bir araya geldiğimiz gazetelerimizden, resmi ilanların dijital ortamda yayımlanmasına yönelik yürütülen çalışmalara ilişkin görüşlerini alarak not ettik. Bunun böyle de devam etmesini arzu ediyoruz. Ancak gelecekte gazetelerin dijital platformlarında, yani internet haber sitelerinde de resmi ilanların duyurulması yönünde bir tercihe gidilmesi halinde hem gazetelerimizin hem de Kurumumuzun buna hazır olması büyük önem taşıyor. Elbette bunun için yasal bir düzenlemenin yapılması, bu yönde bir iradenin oluşması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İLANLAR TEK ÇATI ALTINDA

BİK’in 2012 yılından itibaren gerçekleştirdiği çalışma ve yaptığı düzenlemelerle bütün kesimlerin takdirini kazanan bir sistem kurduğunu anlatan Çam, “Resmi ilanlar hâlihazırda gazetelerin basılı nüshalarının yanı sıra herhangi bir ücret tahakkuk ettirilmeksizin hem bu gazetelere ait internet haber sitelerinde hem de resmi ilan portalı www.ilan.gov.tr’de yayımlanmaktadır. Böylece kamuya ait ilanların tamamını tek bir çatı altında, ortak bir platformda görebilmek mümkün hale geldi. Aslında resmi ilanlar bir anlamda dijitalleşmiş, diğer taraftan da global erişime açık hale getirilmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Cevizlibağ’da bulunan Genel Müdürlük binasında düzenlenen toplantılara şu ana kadar Habertürk gazetesi Dijital Yayınlar Genel Müdürü ve IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, Hürriyet gazetesi Dijital Deneyim ve Reklam Çözümleri Grup Koordinatörü Meltem Moral Verim, Dijital Reklam Çözümleri Grup Müdürü Burcu Sönmez, Milliyet gazetesi Reklam Grup Başkanı Levent Dicle ve Reklam Grup Başkan Yardımcısı Seda Cem, Sabah gazetesi Stratejik Planlama ve Raporlama Genel Müdürü Serkan Alptekin, Digital Media Genel Müdür Yardımcısı Aykut Bilgiç, Sözcü gazetesi Dijital Direktörü Erhan Acar ve Dijital Reklam Müdürü Orkun Gökhan Karadereli, MedyaNet Genel Müdürü Rima Erdemir, Yayıncı İlişkileri Koordinatörü Can Burak Akgün ile Yayıncı İlişkileri ve Raporlama Direktörü Arzu Törün katıldı.

Toplantılarda İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam’ın yanı sıra Bilgi İşlem Hizmetleri Müdürü Emin Aksoy, İlan Hizmetleri Müdürlüğü Şefi Yunus Emre Uzel, Şef Yardımcısı Figen Kazak, personel Aslı Pertez ile Danışman Emre Kanaat da hazır bulundu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com