SOSYAL ACIKMA

Evet, doğru duydunuz. Artık sosyal acıkıyoruz ne yazık ki. Tüm dünyada interneti en aktif kullanan ülkelerden ilk 20 içerisindeyiz. Bu gerçek, dijital ortamın ne kadar esiri olduğumuzu kanıtlıyor. İnternet kelimesinin altında yepyeni bir dünya ‘sosyal medya’ artık ikinci yuvamız. Peki beslenme düzenimizi gerçekten etkiliyor olabilir mi? Kaygılarınızı artırıp başarınızı olumsuz mu etkiler yoksa sizi daha da kamçılar mı? Ya da tüm bu soruların altındaki esas, takip ettiğiniz ‘hesapların’ niteliği midir?

Maalesef öncelikle belirtmeliyim ki eğer sosyal medya üzerinden gördüğünüz tablo motivasyon sağlamıyorsa ki bu sayfanın profesyonel olmadığının da bir kanıtıdır, sizi hem fizyolojik hem de psikolojik kötü etkilemektedir. Bu yüzden öncelikle takip ettiğiniz sosyal medya hesaplarının profesyonel olup olmadığına emin olmalısınız. Ayrıca beden kaygısı yaşatmamalı size ya da ütopik vaatlerde bulunmamalı. Çünkü kısa zamanda fazla kilo vermenin vücudunuzdaki fizyolojik etkisinin yanı sıra psikolojik olarak ta negatif etkileri mevcuttur. Bu sorunlarla baş başa kalmamak için öncelikli hedefiniz hesap kontrolü olmalı.

Öncelikli yapacaklarımızdan sonra: Sosyal açlığımız. Evet, sürekli atıştırma isteği sence elindeki görselden kaynaklanıyor olabilir mi? Ya da sağlıklı atıştırmalıkların bile porsiyon kontrolüne ihtiyaç duyulduğu gerçeğinin notunu düşmemişler mi görselin açıklama kısmına? Yapma! Elindeki telefonu, tableti, bilgisayarı her neyse hemen sakince yerine bırak. Bırakıp buzdolabına gitmek yok, doğruca başucundaki sürahiye elini uzat ve büyük bir bardak su doldur kendine. Her şey bu kadar kolay değil, değil mi? geçmedi o isteğin değil mi? Çünkü maruziyetin büyük maalesef. Bunun önüne geçmen gerekiyor.

Sosyal medyada nasıl ve ne kadar vakit geçiriyorsun hesapla, yüzleş ve kendine limitler koy. Kendine notlar aldığını düşünürsek eğer bu yaptıklarının ardından eski senin tüketimlerini bir de yeni senin tüketimlerini karşılaştıralım ne dersin? Daha az tüketim yaptığının farkına varacaksın.

Asla zamanından önce aç değilsin, telefonunu eline almadığın sürece. Buradan şöyle bir algı çıkmasın ne dersin? Tamamen hayatından çıkarman gerekmiyor elbette ancak neden bir sosyal medya diyeti yapmayalım. Hem psikolojik hem fizyolojik tüketimlerimizin önüne geçtiğimizde sanıyorum başka diyet ödemek zorunda kalmayacağız. Unutma sosyal açlık ve yanlış yönlendirilmeler dijital mağduriyetini daha da artırır. Akıl ve beden sağlığın için küçük pir dijital perhiz hiç sor olmayacak diye düşünüyorum, mutlu hafta sonları sevgili okurum.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com