OHAL’e Karşı Omuz Omuza

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) dün 81 ilde eş zamanlı olarak OHAL’e karşı basın açıklaması düzenledi. CHP’nin etkinliğine, kentteki çok sayıda STK ve vatandaşın da desteğiyle OHAL rejimine karşı tepkisini ortaya koydu.

CHP, 81 ilde eş zamanlı olarak dün basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasının konusu OHAL düzeniydi. OHAL’e karşı tepki ortaya koyan partililere kentten çok sayıda vatandaşta destek verdi. Vatandaşların yanı sıra düzenlenen etkinliğe STK’larda katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda saat 11.30’da başlayan açıklamaya CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Belediye Başkanvekili Ramazan Etik, Eğitim- İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, Eğitim Sen üyeleri, CHP parti üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“OHAL DARBE HALİNİ ALMIŞTIR”

Basın açıklamasını, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan okudu. Güneşhan’ın okuduğu metinde, “15 Temmuz 20 1 6’da gerçekleşen hain darbe girişimi ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL, milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini almıştır. Darbe ve darbecilerle mücadele bahanesi ile başlayan OHAL, gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüşmüştür. AKP iktidarı ilk günden bu yana, darbecilerle mücadele değil, tek adam düzeninin karşısında demokrasiden yana olan kesimlerle mücadele etmektedir. Her geçen gün baskının sınırları genişlemekte ve sağcı solcu ayırmadan toplumun büyük bir kesimi terörist olarak suçlanmaktadır. Toplumda açılan çatlaklar genişletilerek derin çukurlar haline getirilmektedir.

“TÜRKİYE’DE ANAYASA FİİLEN LAĞVEDİLDİ”

İktidara gelirken OHAL’i kaldırma vaadiyle yola çıkanlar, bugün OHAL’den beslenen ve bir baskı rejimini KHK’lar eliyle kuran bir yapı haline gelmiştir. Demokrasiden hızla uzaklaşılırken, OHAL altında gidilen referandum da mühürsüz seçim olarak tarihe geçmiş, milli iradenin gaspı alenileşmiştir. Hükümetin baskıları tüm kurumları sarmıştır. Parlamenter demokrasiye karşı girişilen harekâtın usulsüzlükleri, Anayasayı yok sayan kararlarla sözde tescil edilmiştir. Türkiye’de Anayasa fiilen lağvedilmiş, hukuk askıya alınmıştır. Yemin ettikleri Anayasa’ya savunmak yerine cübbelerini iliklemeye çalışan kimi yüksek yargı mensupları ile birlikte, OHAL kanunsuzlukları adeta zor kullanılarak resmileştirilmiştir.

Böylesi bir ortamda, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilk günden bu yana Cumhuriyet’in temel değerlerini savunmaya, baskı rejimine karşı parlamenter demokrasiden ve özgürlüklerden yana olan mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam etmektedir. Türkiye’nin kurucu partisi kimliği ve tarihsel sorumlulukları doğrultusunda Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ülkemizin dünyadan soyutlanmış bir diktatörlüğe evirilmesine ve evrensel hukuk kurallarından koparılmasına seyirci kalmayacağımızı bir kez daha altını çizerek ifade ediyoruz.

“OHAL’E ARTIK YETER, OHAL KALDIRILSIN”

Toplumun tüm kesimlerini doğrudan etkileyen, iş dünyasından sivil topluma, emekçilerden yargıya, medyadan eğitime kadar, herkese dokunan OHAL’in bir kez daha uzatılması gündemde iken, CHP olarak bir çağrı yapıyoruz. 15 Ocak günü Ankara’da düzenlenecek OHAL Forumu ile sivil darbenin ülkemizde açtığı derin yarayı bir kez daha haykıracak ve tek adam rejimine karşı duran, demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edeceği bir buluşmayı sağlayacağız. Bu olağanüstülüğü normalleştirmeye çalışanlara karşı CHP, Demokratik Kitle Örgütleri ve Sendikalar olarak bir kez daha ifade ediyoruz; OHAL’e artık yeter, OHAL kaldırılsın, demokrasi istiyoruz.” cümleleri yer aldı.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com