Vekil Öz’den GÜNDEM değerlendirmesi

Meclis açılışı öncesi  hem ülke ve kent gündemini değerlendirmek hem de gazeteciler gününü kutlamak için geçtiğimiz gün gazetemizi ziyaret eden CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, köy köy gezdiği Çanakkale’nin çiftçilerinin sorunlarını gazetemizle paylaştı.

Ülke gündemiyle ilgili olarak Cumhuriyet Halk Partisi politikalarını genel kurulda takip ettiklerini belirten CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, “Biz orada milletvekilleri olarak hükümete karşı eleştirilerimizi yapıyoruz. Çanakkale’ye geldiğimde de ilçe ilçe, köy köy gezerek bu çalışmaları halkımıza anlatıyoruz” dedi.

KÖYLÜLER EN ÇOK GEÇ GELEN DESTEKLEMEDEN ŞİKAYETÇİ

Köylerde ülke gündeminden ziyade tarımın ve çiftçinin sorunlarının konuşulduğunu, köylülerin kendisine en çok ilettiği sorunların başına desteklemelerin çok geç yatması olduğunu söyleyen Öz, “Ektiği ürünün karşılığını alamayan bir tarım var şu anda… Maliyetler her geçen yıl katlanarak artarken hükümet her yıl yapması gereken desteklemeleri zamanında yapmıyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da desteklemelerin zamanında yapılmaması ile ilgili olarak soru önergesi verdik. İlgili bakandan cevabı bekliyoruz. Zamanında yapılmayan ödemeler, çiftçiyi zor durumda bırakıyor ve doğal olarak kredi çekiyorlar. Dolayısıyla faiz ödemek zorunda kalıyorlar. Bu konunun takibini yapmaya devam edeceğiz. Aynı şekilde süt desteklemeleri konusunda da önerge veriyoruz. Geçen yılki önergemizin ardından destekleme ödemeleri çok kısa süre içinde yattı. Bu yıl da muhalefet olarak yapmamız gereken siyaseti yapıp, hükümeti bu noktada bir an önce görevin yapması konusunda harekete geçiriyoruz ve karşılığını da alıyoruz.” diye konuştu.

MAZOT DESTEĞİNİN 17 KATI VERGİ

Tarımın en büyük sorununun maliyet giderlerinin yüksekliği olduğunu belirten Öz, şunları söyledi:  “Tarımsal giderlerde ÖTV ve KDV kalkmalı. Hükümet destek verdiğini söylüyor ama sağ cebe verdikleri desteği, sol cepten vergi vasıtasıyla geri almış oluyorlar zaten. 550 Milyon TL mazot desteklemesi yapmış hükümet ama 900 Milyar 200 Milyon vergi yoluyla 17 kat geri almış.

Taban fiyatlarının bir yıl önceden açıklanması lazım. Üretici ürününü tarladan toplama aşamasına gelene kadar fiyat belirlenmiş olmuyor. Bu da çiftçinin elini kolunu bağlıyor. Birçok köyde, kooperatif var ama maalesef işlevsel değil. Elde ettiği ürünü pazara nasıl sunacak çiftçi, o konuda da çaresiz. Bir yandan taban fiyatlarının belirli olmaması nedeniyle ürününü aracılara veriyorsun. Aracıları devreden çıkartıp, çiftçinin kendisi ya da kooperatifler aracılığıyla pazara çıkarması…

Et ithalatı ise suni bir çözüm. Nereye kadar yapabilirsiniz? Milletimiz ne zaman ucuz et yiyecek? Bu eti ithal etmek için devlet bütçesinden para aktarmış oluyorsunuz. Bu para hayvancılıkla uğraşan çiftçiye verilse, uzun vadede de ucuz et yiyebiliriz. Kuru bakliyatta hükümet yine Bakanlar Kurulu kararı ile 20 Kasım 2017’de kuru bakliyat ithalatında vergiyi sıfırladı. Bu da gıda firmalarının yerli üretici yerine dışarıdan getirmeyi tercih edecekleri anlamına geliyor ve haksız rekabet yaşanmasına neden oluyor.

OHAL ÜLKE EKONOMİSİNE DARBE VURDU

15 Temmuz darbe girişiminden sonra 20 Temmuz’da FETÖ ile mücadele edeceğiz diye iktidarın OHAL uygulamasına geçmesi ve ülkeyi KHK’larla yönetmesi de ülke ekonomisine bir darbe vurdu açıkçası… Bu KHK’ları FETÖ mücadelesinde kullanacağız dediler ama kış lastiğinden tutun da kuru bakliyatın ithalatından verginin kaldırılmasına kadar pek çok başka konuda düzenlemelere imza attılar. OHAL şunu da getiriyor hem yabancı yatırımcının ülkemize gelmemesine neden oluyor hem de yerli üreticimizin yatırım yapmak konusunda kararsız kalmasına neden oluyor. Cumhurbaşkanının sabah kalkıp nasıl bir KHK’ya imza atacağını bilemeyen yatırımcı bu güvensizlikle yatırım yapmıyor ülkeye…” diye konuştu.

Eylem Gözeldere – H. Ayşe İrim

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com