“Saçma Sapan”

2018 yılında zamdan zamma sürüklenen vatandaş ne yapacağını şaşırdı. Benzine gelen zamdan sonra benim arabam yok diyen vatandaş da oldu, tepkisini ortaya koyanda… Kentte bazı vatandaşlar tepkilerini kamuya açık alanlarda dile getirdi. Sarıçay set boyunda yer alan “Saçma Sapan” duvar yazısı oldukça dikkat çekti.

1 Ocak itibari ile yeni yıla giren yurdum insanı birbirinden farklı zamlarla karşılaştı. Hayatın her alanına gelen zamlar vatandaşı şaşırttı. 2018 yılında nelere zam geldi? İğneden ipliğe her şeye…

İçinde bulunduğumuz yıl itibari ile trafik cezaları, cep telefonu vergileri, ehliyet, pasaport harçları yüzde 14.47 zamma uğradı. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 206.5 TL’den 236 TL’ye çıktı. Aracı olanların korkulu rüyası motorlu taşıt vergisine yüzde 15, yüzde 25, yüzde 38 be yüzde 50 oranında zam yapıldı.

Vatandaş bu kadarı yeter derken üstüne yeni zamlar geldi. Vatandaş ne yapacağını şaşırdı. Cep telefonlarından alınan özel iletişim vergisi 47.7 liradan 54.6 liraya, B sınıfı ehliyet harcı 418.3 liradan 479 liraya, 1 yıllık pasaport harcı ise 169.5 TL’den 194 TL’ye ulaştı.

Kent halkı yeter mi diye birbirine bakarken yetmedi bir zam rüzgarı daha geldi. Emlak vergisi yüzde 7.25 zamma uğradı. Çevre temizlik vergisi her 1 metreküp su tüketimi için 28 kuruştan 32 kuruşa çıktı. Vatandaş tüm zamların ardından maaşlara yapılacak zamlara kenetlendi. Hükümetten ve STK’lardan birbiri ardına açıklamalar geldi. Ve maaş konusu karara bağlandı. Maaşlara yüzde 4 zam yapıldı. Vatandaş bilincini yitirdi. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine yüzde 5, memur ve memur emeklilerine yüzde 7, asgari ücrete ise 199 TL zam yapıldı.

Vatandaş olan bitenden sonra hıncını ve isyanını duvar yazısı yazmakta buldu. Kent halkı Sarıçayın üst bölümünde yer alan set boyuna “Saçma Sapan” yazısını yazarken daralmışlık hissiyatını ve ruh halini kamu oyu ile paylaştı.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com