2018 Troia Yılı Lansmanı Yapıldı

Dün sabah saatlerinde İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde 2018 Troia Yılı’nın lansmanı yapıldı. Tanıtım toplantısına, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da katılım sağladı.

Troia Tanıtım Lansmanı, İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde dün sabah yapıldı. Lansmana, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇOMÜ Rektörü Yücel Acer, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve protokol üyeleri katıldı. Bakan Kurtulmuş; karşılama sırasında 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle basın mensuplarına karanfil vererek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Bölümü sanatçıları; Çağatay Akyol, Bülent Evcil’in gerçekleştirdiği arp ve yan flüt dinletisiyle devam etti.

“COĞRAFYA KADERDİR”
Dinletiden sonra 2018 Troia Yılı tanıtım videosu izlendi. Tanıtım videosunun ardından konuşan Milletvekili Ayhan Gider; “Coğrafya kaderdir. Eğer güzel bir coğrafyada bulunuyorsanız, ister istemez emperyalistlerin ilgi ve saldırı odağı oluyorsunuz. Troia’da binlerce yıl önce bu kaderi yaşamış bir yer. Ancak güzel bir şey de var ki, mazlum halklar mücadeleyi beraber vermişlerdir. Bu bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Sonu öyle ve ya böyle olmuş ama akılda kalan medeniyet Troia olmuş. Fatih Sultan Mehmet’in de Troia ile ilgili sözleri olduğunu biliyoruz. Atatürk’ün de Troia ilgisini biliyoruz. Dolayısıyla artık bu bir felsefe haline gelmiş. Ne mutlu ki biz bu coğrafyada yaşıyoruz. Troia, Çanakkale’de bir dünya değeri. Çanakkale’ye hapsetmemek lazım. Troia beklediği ilgiyi göremedi. Troia Müzesi yapıldığı zaman bu ilgi olacak. Çünkü biz insanlara anlatamıyoruz. En başta Çanakkale’dekilere anlatamıyoruz.”

“TROİA MÜZESİ DOĞU VE BATIYI ÇANAKKALE’DE BULUŞTURACAK”
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, lansmanda yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Troia medeniyetini Osmanlı Dönemi’nde 1870’li yıllardan itibaren keşfedenler, dünyaca ünlü bir kültür mirasını ortaya çıkarmıştır. İzmirli ozan Homeros’un, İlyada Destanı’nın ışığıyla arkeolojik keşifleri ve kazıları yapan isimler Troia’yı anlamamızı sağlayan insanlığa sunan çok önemli kişilerdir. Troia Milli Parkı barındırdığı arkeolojik değerleriyle eşsiz bir mirastır. Dünyaca ünlü Troia antik kenti Orman ve Su İşleri Bakanlığı’mızca milli park olarak ilan edilişi bu topraklar için çok değerlidir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ilan  edilen 2018 Troia Yılı Türkiye’mizin dünya turizmindeki gücüne güç katarak çok önemli uluslararası bir kültürel aracı olacağına inancımız tamdır.” Tavlı konuşmasında Kültür ve Turizm şurasına da değindi ve şöyle devam etti: “Bu yıl içerisinde açılacak olan Troia Müzesi, kültür mirası için çok önemlidir. Troia Müzesi hem ülkemiz turizmini hareketlendirecek hem de doğu ile batıyı Çanakkale’mizde buluşturacaktır.”

 

“ZENGİN BİRİKİMİMİZİ ANLATMAK NİYETİNDEYİZ”
Vekil Gider ve Vali Tavlı’nın konuşmalarının ardından lansmanın son konuşmasını Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş yaptı. Kurtulmuş, sözlerine Ayhan Gider’in “Coğrafya kaderdir” sözlerine katıldığını belirterek başladı ve şöyle devam etti: “Büyük bir tarihi birikim ve kültürel çeşitliliğe sahip bulunuyoruz. Troia ile iftihar ederek dünyaya tanıtacağız. Dünyada bu kadar zengin birikime sahip bir ülke yok. Bunun sorumluluklarına da sahip olmak bilincindeyiz. Bir tarafta Aziz Nicola Meryem Ana , bir tarafta Hz. Eyüp Sultan ve Mevlana, bir tarafta Göbeklitepe bir tarafta İstanbul’un binlercesine uzanan limanlarının kalıntıları. Bir tarafta paranın tarihi bir tarafta tarımın tarihi. Bir tarafta ilk yazılı kitabe alanlarından biri diğer tarafta ilk ticaret anlaşmalarının yapıldığı yer. Bu birikimi anlatmak niyetindeyiz.”

“TROİA İLE BÜYÜK BİR MÜCADELE VERMİŞ OLACAĞIZ”
Kurtulmuş, “Troia üzerinden Türkiye’yi Tanıtacağız” diyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Özellikle son yıllarda dünya ölçeğinde özellikle islamafobinin ana unsurlarından birisi olarak Türkiye düşmanlıklarını sürekli kaşıdıklarını biliyor ve şahit oluyoruz. Biz zenginliklerimizi dünyaya tanıtırken aynı zamanda bu karanlık İslam ve Türkiye karşıtı, yabancı düşmanı, ırkçı çevrelere karşı da Türkiye üzerinden büyük bir mücadele vermiş olacağız. Burada Troia Yılı’nı yalnızca tanıtmış olmayacağız aynı zamanda bir dünya markası yaratacağız. Milli kültürel bağımsızlığına sahip çıkmayan hiçbir ülkenin ne ekonomik ne teknolojik bağımlılığından söz edilebilir. Troia diye bir yerimiz var, Çanakkale şehitliğimiz var. Biz ancak kendi köklerimiz üzerinde yükselir ve ancak kendi köklerimiz üzerinde adam olabilir ancak böyle yükselebiliriz. Dolayısıyla milli kültürel kimliğimize sahip çıkacağız. Bu sene içerisinde Türkiye UNESCO’nun yürütme kurumu üyesi oldu. Bütün kurum ve kuruluşlarımız Troia’yı tanıtmak ve Troia üzerinde Türkiye’yi tanıtmak için gayret sarf edecekler. Yıl boyunca düzenlenecek etkinliklerle Troia’ya karşı ilginin oluşması için çaba serf edecekler.”
Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com