Temel Reis’ten Sofraya

Temel Reis tarafından algılara kazınan ve miniklerden büyüklere herkesin tükettiği ıspanak Salı pazarında bu hafta 2.50 TL etiketi ile tezgahta yerini aldı. Ispanak yeşillikler arasında en çok tüketilen sebze oldu.

Salı pazarında bu hafta tezgahlarda yer alan etiketler vatandaşa akarı yok kokarı yok dedirtti. Vatandaş alım gücünün düşmesi ile zaten her fiyatın kendilerini memnun etmediğini belirtti. Özellikle soğuk kış günlerinde vücudun direncini yükseltmek için tüketilen ıspanak pazarda 2.50 TL’den alıcı buldu. Pazar esnafı ıspanakların gayet verimli ve fiyatının uygun olduğunu belirtti.

Ispanak pazarda en göze çarpan sebzeler arasında yerini aldı.

Ispanak Asya kıtasına özgü bir bitkidir. Yeşil yapraklı bir sebzedir. Türlü şekillerde tüketilebilir. Haşlanabilir, böreklerin içine konabilir. Salçalı ve etli yemeklerin içine de koyulur. Hatta ve hatta çocuklar için ıspanaklı börek ve kreplerde oldukça tüketilir.

Ispanak demir yönünden zengin bir sebze olsa da en çok C vitamini yönüyle zengindir. Tam bir C vitamini deposudur. Ispanak yapımında dikkat çekilecek nokta, ıspanağı çokca tuz ile ovalamak yanlış bir uygulamadır. Ispanağın vitamin değerinde düşüş yaşanır.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.