Pazarda şifa tezgahı

Çanakkale’de halkın nabzının pazar kurulan günlerde attığı yer olan kapalı pazar yerinde birbirinden farklı tezgahlar yer almaya devam ediyor. Pazarda Münir Levent’e ait tezgahta yer alan renki doğal ve şifa ürünleri oldukça dikkat çekti. Çanakkale’nin yöresel ürünlerinin satıldığı tezgahta Levent Propolis’in önemine dikkat çekti.

Hastalıkların giderek arttığı ve antibiyotik kullanımında rekor seviyelere ulaştığımız yurdumuzda vatandaş çözümü alternatif yollarda aramaya başladı. Vatandaş antibiyotik ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan grip aşılarına güven eksikliği yaşayarak doğal yollara başvurdu. Bitki, sebze ve bal ağırlıklı beslenmeye başlayan kent halkının pazarda gözde tezgahı bulundu. Salı pazarında yer alan Münir Levent’e ait tezgahta bulunan birbirinden çeşitli şifalı bitkiler dikkatlerden kaçmadı.

Tezgahta Çanakkale’nin yöresel ürünleri de yer aldı. Kaz dağlarından toplanan kekik, nane, limon kekiği, ada çayları oldukça rağbet gördü. Levent fiyatların uygun olduğunu ve özellikle propolis konusunda vatandaşın bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı. Levent’in tezgahında yer alan propolis iddialara göre kanser hastalıklarında ve oluşan yaralanmalarda yüzde 85’e kadar hızlı iyileşme sağlıyor.

“Ürünler Doğal ve Yerli”

Münir Levent tezgahı ile ilgili, “Tezgahımız pazarın şifa köşesidir. Sattığımız ürünler arasında Çanakkale’nin töresel ürünleri yer alır. Kaz dağlarından topladığımız çaylar, bitkiler ve otlar pazarda halkla buluşuyor.

Kekik, nane, limon kekiği, hünnap Çanakkale’nin yöresel ürünleridir. Baharat ürünleri tamamen kaz dağlarından getirilmiştir. Bal satışımızda yapılmaktadır. Kışın şifa niyetine tüketilir, hastalığa birebirdir. Ballar Bursa Karacabey bölgesinden gelir. Piren balı, çam balı ve kestane balı satışları yapılıyor. Ballar 25-30 TL civarında değişiklik gösterir. Fakat kestane balı 50 TL’den satılır. Bazı tezgahlarda kestane balını 70-80 TL’den görebilirsiniz.

“Adaçayı Kalp ve Damar Rahatsızlığına Birebir”

Adaçaylarımız kaz dağlarından gelir. Adaçaylarının farklı bir özelliğide bulunur. Adaçayının tüketiminde kalp ve damar tıkanıklıklarında  muazzam derecede olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Herkese bu doğal adaçaylarını tavsiye ederim. Ulaşması ve elde etmesi çok kolaydır. 3 TL’den alabilirsiniz. Propolis denen bir arı ürünü vardır ki kullanmayan pişman olacaktır. Kanser hastalıkalrında be yaralanmalarda yüzde 85’e kadar hızlı iyileşme sağladığı kesindir. Propolis’i herkese ve her yaş grubuna tavsiye ederim.” açıklamalarında bulundu.

Şifa tezgahında bir ürün daha yer aldı ki vatandaşın oldukça dikkatini çekti. Propolis bir çok derde deva oluyor. Levent’e göre en dikkat çeken ürün ve en merak edilen ürün propolis oldu.

“Propolis Her Derde Deva”

Propolis, son yıllarda özellikle kanser tedavisinde olan desteği yönüyle anılan ve bu konuda binlerce üniversite araştırmasına konu olan bir arı ürünüdür. Arıların değişik bitki ve ağaç kabuklarını çğneyerek elde ettikleri macuna bazı enzimlerini eklemeleriyle ortaya çıkar. Antibiyotik olmadığı halde çok yüksek antibiyotik etkiler gösterebilmesi ve bu etkileri sadece enfeksiyona ya da hastalıklı dokuya yöneltmesi en dikkat çekici özellikleridir.

Propolis antiviral ve antibakteriyel bir yapıya sahiptir. Diş sağlığı, deri hastalıkları, sindirim sistemi sorunlarının çözülmesine katkıları vardır. Pek çok zararlı bakteri ve mantar çeşidini engelleyici özelliktedir.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com