Kol uyuşmasına dikkat!

Vücudumuz sinirden ve kandan oluştuğu için bedenimizin her noktasında uyuşma yaşanabilir. Ayaklar, bacaklar, eller gibi kollarımızda da uyuşma meydana gelebilmektedir. Kol uyuşması ise  pek çok sebepten kaynaklanıyor olabilir.

Uyuşma, oluştuğu bölgede duyu kaybı sonucu meydana gelmektedir. Uyuşma, kan dolaşımı sorunundan kaynaklanabildiği gibi sinir kaybı sonucu da gerçekleşebilmektedir.Sürekli kol uyuşması şikâyetinin sebebi hayati risk taşıyan hastalıklar olabileceği için düzenli doktor kontrolü bu anlamda hastalığın erken teşhisi açısından büyük önem taşımaktadır.

Kollarda sürekli uyuşma şikayetinin nedeni; enfeksiyon, tümör ya da kalp krizi başlangıcı olabilmektedir. Kollarda oluşan uyuşma yanında ek olarak parastezi olarak adlandırılan batma, karıncalanma ya da yanma hissi gibi diğer benzer belirtiler de kendini gösterebilmektedir. Kollarda meydana gelen bu belirtilerin sıklığı kadar gerçekleşme süreleri de uyuşmanın önemsiz mi yoksa ciddi bir hastalık belirtisi mi olduğu konusunda fikir yürütülmesinde etkilidir. Kollarda başlayan uyuşukluğun hemen ardından zihinde bulanıklık, konuşmada kekeleme ya da halsizlik meydana geliyorsa genel doktor kontrolü beklenilmeden acilen tıbbi destek için bir klinik ya da hastane gibi sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Kollardaki uyuşmanın sebepleri uyuşmanın oluştuğu sağ ya da sol kola göre farklılık gösterebilmektedir. Bunun sebebi sağ ve sol kollarda bulunan sinirlerin uzandıkları diğer sinir hücrelerine olan yakınlık ve uzaklık durumundan kaynaklanmaktadır.

 Haber Merkezi

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com