Gazeteci doğulmaz, olunur!

Gazeteci olunur. Herkes gazeteci olur. Futbolcu olmak gibi allah vergisi bir yetenek değildir bu, sonradan gazeteci olursunuz ama çok sonradan!

10 Ocak Çalışan, çalışmaya çalışan, çalışması durdurulan, ÇALışan, karşılıklı çalışan,çalışmayan, çalımlaşan gazetecilerin günü kutlu olsun diyenlere kutlu olsun….

16 ay önce başımı bir belaya soktum, kırk derviş gerse çıkamam bu beladan! Bu memlekette seçebileceğim en zor mesleklerden birini seçmişim. Bir de yetmemiş ulusal basında çalışıp etliye sütlüye karışmadan haber yapıp yan gelip yatmak varken yerelde basın ordusuna nefer olmuşum. Üstelik ohal sürecinde!

Gazeteci, muhabir, haber yapan kişi adına ne derseniz deyin allah belasını vermiş onun!  Yeri gelir yazar okuyan olmaz, yeri gelir yazamaz, yazamadın di mi derler, yeri gelir yazar yazar yazar günlerce yazar döner bir gün vatandaşa sorar,  yanıt alamaz. Geçenlerde bir vatandaş neler yapıyorsun dedi, Troia Yılı başladı ya onla ilgileniyoruz dedim, hangi yıl dedi. İnan ki bütün hevesim falan kaçtı. Anlatamamışız, olmamış, halka inememişiz.

Her hafta pazarı geziyorum, fiyatlara bakıyorum, sebze meyve çeşitliliğine bakıyorum, balık çeşitlerine fiyatlarına bakıyorum. Nursuzun biri ‘ Aman napsın, pazar geziyor akşama kadar!’ dedi. Onu da geçtim, pazarcı ‘Pazar bu hafta çok ucuz yaz’ diye arkamdan bağırırken teyzeler ‘Kızım yaz yaz, ateş pahası her yer’ dedi.  Yine pazarcının biri ‘Fiyatları boşver, yağmur tepemize akıyor, onu halledin’ dedi. (Çünkü benim babam belediye  başkanı!)  ‘ Tamam,  gelin röportaj yapalım’ dedim, ‘ Ha, yok ben konuşamam, Başkan’la aram bozulur’ dedi. ( Dün başkanları anlatmıştım size.)

Biz çalışan gazeteciler, saat yer gün ayırmadan bir kişiden bilgi almak için ondan önce üç beş kişi ile konuşmak zorundayız biliyor musunuz? Biz çalışan gazeteciler her şeyi yazınca hapse atılıyoruz, biliyor musunuz? Biz çalışan gazeteciler her şeyi yazmayınca ya yalaka oluyoruz, ya da korkak, biliyor musunuz? Biz çalışan gazeteciler her şeyden haberdar olan kişi diye adlandırılıyoruz, biliyor musunuz? ( Ardahan’da kuş uçmuş, senin haberin vardır diyor bana.)  Biz çalışan gazeteciler kendimize gazeteci bile demiyoruz biliyor musunuz?  Daha değil diyoruz sorana, büyüyünce gazeteci olacağız. Ölmez, hapse atılmaz, mesleği bırakmazsak!

Peki siz hem anne hem gazeteci olmaya çalışmak ne kadar zor onu biliyor musunuz? Çok sevdiğim bir   medya önderi dedi  ki, “Gazetecilikte başarı da başarısızlık da bir gün sürer!”

Çok doğru söylüyor. Gazetecinin başarısı yaş kemale erince ortaya çıkıyor, kendini belli ediyor.  Ben de bu doğru sözün üstüne bir şey söylemek istiyorum.Mesela annelik de başarısızlık bir gün sürmüyor, kontrol altına alınmazsa, başarısızlık başarısızlık doğuruyor. Aynı insanlık gibi…Annelik, babalık yaparken gazetecilik de yapmaya çalışanların da günü kutlu olsun!

Gazeteci olunur da insan doğulur! 10 Ocak Çalışan, çalışmaya çalışan, çalışması durdurulan, ÇALışan, karşılıklı çalışan,çalışmayan, çalımlaşan gazetecilerin günü kutlu olsun diyenlere kutlu olsun….

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com