“Düşman aynı düşman! Bu Millet aynı Millet!”

Çanakkale Zaferi ve düşmanın Gelibolu’dan tahliyesinin 102. yılı sebebiyle Seddülbahir Köyü’nde dün sabah tören düzenlendi. Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Düşman, aynı düşmandır. Bu millet de aynı millettir. Dün emperyalist olarak bu milletin karşısına çıkanlar, bugün de neoemperyalist oyunlarıyla milletin karşısına çıkıyorlar.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, dün sabah Eceabat Seddülbahir Köyü’nde düzenlenen Çanakkale Zaferi ve düşmanın Gelibolu’dan tahliyesinin yıl dönümü etkinliklerine katıldı. Bakan Numan Kurtulmuş’a eşi Sevgi Kurtulmuş ile birlikte geldiği Çanakkale’de, etkinlikler boyunca Vali Orhan Tavlı ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider eşlik etti. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca düzenlenen törene Vali Orhan Tavlı ve Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Belediyesi Ülgür Gökhan, ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Yücel Acer, Ak Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, belediye başkanları daire müdürleri, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin ev sahibi Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmanın ardından söz alan Bakan Kurtulmuş, önemli açıklamalarda bulundu.

“DÜŞMAN AYNI DÜŞMANDIR”

“Bu topraklarda tabiri caizse çeliğe karşı, et ve kemiğin galip geldiği bir mücadele yaşanmıştır. Çanakkale Ruhu, birlik ve beraberlik duygusuyla, kardeşlik duygusuyla, memleketin dört bir yandan gelen ecdadın Çanakkale’deki bu büyük vatan parçasına sımsıkı sarıldığı ve ‘bu topraklar bizim’ dediği Çanakkale’nin geçilmez olduğunu bütün dünyaya ilan ettiği yerdeyiz.” diyerek konuşmasına başlayan Kurtulmuş, “Çanakkale gelmiş, geçmiş olan bir şey değildir. Trablusgarp, Allahuekber Dağları’nda verilen mücadele, Mekke, Medine ve Kudüs’te verilen mücadele tarihte kalmış olan mücadelelerden ibaret değildir. Düşman, aynı düşmandır. Bu millet de aynı millettir. Dün emperyalist olarak bu milletin karşısına çıkanlar, bugün de neoemperyalist oyunlarıyla milletin karşısına çıkıyorlar. Dün Çanakkale’de mertçe karşısına çıkmaya gayret edenler, bugün 15 Temmuz ihanetleriyle milletin karşısına çıkmaya çalışıyorlar. Onun için hiç unutmayın ki Çanakkale’de, 9 Ocak 1916’daki Büyük Zaferle, 18 Mart’taki Büyük Zaferle, 15 Temmuz büyük zaferi arasında hiçbir fark yoktur. Biz güçlü olmak zorundayız. Büyük olmak zorundayız. Birlik içerisinde olmak zorundayız. Ortak değerlerimize sahip çıkmak zorundayız. Tarihimize, medeniyetimize, ülkemize, insanlığımıza ve İslamlığımıza sahip çıkmak durumundayız. Eğer bunlara sahip çıkarsak Türkiye’ye karşı oyunlar kurmak isteyenler, Türkiye’ye karşı tezgahlar içerisinde olanlar 15 Temmuz’da başaramadıklarını belki bundan sonraki süreçlerde de başarmaya çalışacak olanlar derslerini alacaklardır. Bu milletin karşısına düzgün bir şekilde çıkma cesaretinde bulunamayıp, terör örgütleri marifetiyle bu ülkenin ayaklarına çelme takmak isteyenler hadlerini bilecekler. Hizaya geleceklerdir. Biz ortak hedeflerimize sahip çıktığımız sürece, ortak tarihimize, kültürümüze şuurla sarıldığımız sürece Allah’ın izniyle bu millete karşı yan gözle bakma cesaretini bundan sonra da kimse bulamayacak, kimse buna cesaret edemeyecektir.” dedi. Kurtulmuş, Çanakkale ile Mynmar, Çanakkale ile Trablusgarp, Çanakkale ile Mekke ve Kudüs müdafaası arasında büyük bir bağ olduğunu söyleyerek sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir tarafından Bakan Kurtulmuş’a 57’inci Alay Sancağı ve Kocadere Şehitliğinden alınan toprak hediye edildi.

Eylem GözeldereBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com