Tüzmen, Troia Yılı Gönüllüsü

Devlet Eski Bakanı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Türk Spor Vakfı Temsilcisi Kürşad Tüzmen,

GTP Turizm Yetkilileri Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ziyaret etti. Ziyarette Troia Yılı hakkında neler yapılabileceği konuşuldu.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Devlet Eski Bakanı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Türk Spor Vakfı Temsilcisi Kürşad Tüzmen, GTP Turizm Yetkilileri Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik’i ağırladı. Ziyarette, 2018 Troia Yılı hakkında istişare edilerek, neler yapılabileceği konuşuldu.

Tüzmen, ziyarette; “Sizin güzel düşüncelerinizle birlikte bizler de dedik ki Troia Yılı ile ilgili en iyi bildiğimiz alanda destek sağlayalım. Beraberce neler yapabileceğimizi ortaya koyalım. Onun için bir ziyaret gerçekleştirdik. Troia ciddi bir etkinlik yılı. Bizim yapacağımız çalışmalar da bu çalışmaların ana

parçalarından bir tanesi olabilir ve katkı sağlayabilir. Daha az kaynakla daha çok kar yapılabilir.” dedi.

Tüzmen, ayrıca Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a şimdiye kadar spor adına verdiği destekler için teşekkür etti.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ziyaret sırasında konuşarak Troia’nın öneminden bahsetti; “Troia, Çanakkale sınırları içerisindeki en önemli kültürel değerlerimizden. Maalesef bugüne kadar kendi iç bünyemizde yeterli tanıtımı oluşturamamış idik. Dünya burayı biliyor, kitaplarında

okuyor. Bizim maalesef burada okuyan çocuklarımız bile gitmemişti. Troia bir yabancı kavim gibi anılırdı. Daha sonra yine bir yabancı Korfmann, bunun böyle olmadığını ve Anadolu Medeniyeti olduğunu ortaya koydu. Daha sonra şunları öğrendik tabi; Troia’yı Fatih Sultan Mehmet, Atatürk biliyormuş.

Bizler de bunu astığımız pankartlarda, “Bu Destanı Siz Yazdınız” sloganıyla işledik. Troia’nın ayrı bir özelliği de var. Niye 3 kahraman? Troia Savaşı, Akhalar’ın burayı geçip Karadeniz’e gitmesini engellemek için verilmiş bir savaş. Fatih yine geçilmemesi için Çanakkale’ye iki kale yaptırıyor, Çanakkale’nin kurucusu Fatih. Atatürk yine aynı şekilde buradan geçit vermiyor, vermemek için savaşıyor.”

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com