Kongre değil iç savaş

CHP Çanakkale İl Başkanlığı Olağan Kongresi’nde; konuşma yapan İl Başkanı Nejat Önder ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan birbirlerini sert bir dille eleştirerek, kongrede soğuk rüzgarlar estirdi.

CHP Çanakkale İl Başkanlığı Olağan Kongresi, geçtiğimiz pazar Prof. Dr. Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. Divan başkanlığını CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’in yaptığı kongrede, İsmet Güneşhan, il başkanlığına seçildi.Kongreye CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile ilçe belediye başkanları ve geçmiş dönem milletvekilleri de katıldı.
Yoğun katılımın olduğu kongrede; seçim öncesi siyasi konuşmalar, kongreye damgasını vurdu. Söz alanların yaptığı sert konuşmalar arasında en çok eski İl Başkanı Nejat Önder ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın konuşmaları dikkat çekti. Sonlara doğru söz alan Nejat Önder, yaptığı konuşmada geçmişten örnekler vererek belediyeyi eleştirdi. Önder’in ardından konuşan Gökhan da iddialara cevap niteliğinde bir konuşma yaptı.

“EN GÜÇLÜ DÖNEMİMDE BİLE ADAY OLMADIM”
Önder, kongrede şöyle konuştu: “İl başkanlığına seçilen arkadaşlarımız ateşten gömlek giydiklerinin farkında değil. Burada hepimiz iyi dileklerde bulunuyoruz ancak uygulamaya geçtiğimizde ne parti ahlakı ne parti tüzüğü kalıyor. Başkanlığım sırasında çocuğuma belediyeden iş istemedim. En güçlü olduğum dönemde bile hiçbir yerde aday olmadım. İl Başkanı seçilmez olaydım, saygısızlığı da yaşattılar.
Yüksel Hanım ‘seçilince meclisi bırakacağım’ dedi, yuh sesleri geldi. İsmet arkadaşımız da Belediyespor Başkanı, görevini bırakmadı diye yuhalamamız mı lazım. Ben bu saatten sonra buradan İsmet Güneşhan’ın ve Merkez İlçe Başkanının emrinde çalışacağımı ifade ediyorum.”
“DEĞİŞİM GRUBUNUN KURUCUSU BENİM”
“Parti içinde kavgayı yaratan il yönetimi değil. Tayyip Erdoğan’ın tek adamlığına karşıyız diyoruz ama Çanakkale’de de tek adamlık var. Eğer değişim grubu diyorsanız onun da kurucusu Merkez İlçe Başkanı olarak benim.” diyen Önder, kadın kollarına araç verilmediğini, çalışmalar sırasında tişört ve benzeri ihtiyaçların belediye tarafından karşılanmadığını iddia etti. Önder; sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülgür Gökhan ile benim kavgam olmadı. Parti etkinliği olduğunda Ülgür Gökhan katılmıyorsa, kimse katılmıyor. Bizler parti için çalışırken onlar iktidar olmak için uğraşıyor, saygı duyuyorum. 30 Ağustos’ta Ülgür Gökhan, ‘Ben Nejat Önder’i il başkanı olarak tanımıyorum’ dedi. Parti içi seçimlerde, İsmetpaşa’da yaşanan o arkadaşın kullandığı oyla ilgim, bilgim varsa namussuz şerefsizim.”
“ÖNDER, ADAY OLMAMAM İÇİN UĞRAŞTI”
Önder’den sonra mikrofonu alan Gökhan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bu il kongresi olmaktan son konuşmacıyla çıktı, Ülgür Gökhan’ı yargılama mahkemesine dönüştü. Değişim grubu hiçbir zaman  belediye grubu olmadı. Sayın Nejat Önder ile değişim grubu kurulurken beraberdik, doğrudur. Niye kurulmuştu? Çünkü o zaman Nejat Bey’e haksızlık yapılmıştı, görevden alınmıştı, partiden atılmıştı. Ben o grubun üyesiyim. Biz hiçbir zaman belediyenin forsunu kullanmadık. Sayın il başkanımızın verdiği listelerden insanlar da aldık belediyeye, doğaldır tabi, az bile almışızdır belki. Sayın Nejat Önder ben Belediye Başkanı adayı iken Sayın İsmail Acar’ı desteklemiştir, doğaldır. Ankara’ya gidip aday olmamam için uğraşmıştır, doğaldır.”

“BİZZAT BEN ŞİKAYET EDECEĞİM”
“Belediye Başkanı olarak, elimizden gelen destek ve yardımı yaptık.” diyen Gökhan, şöyle devam etti: “Aracı da verdik, afişleri de yaptık, kahve paralarını da verdik. Marifet olarak anlatmıyorum ama bunları belediye olarak değil kendi cebimizden verdik. Veremeyiz, suç. Hepsini yaptık,il başkanı ile bir hususta ayrıştık. Benim Başkan Yardımcım Rebiye Hanımı, Belde Başkanı’mı, Özel Kalem’deki, Lapseki Başkanı’nın arkadaşlarımı hepsini disipline sevk etti arkadaşlarımız. Atamadı, atması mümkün değil. Ama bize sosyal medyada olmadık hakaretleri eden hiç kimseyle ilgili bir işlem yapmadı. Bundan sonra onları şikayet edeceğiz. Bundan sonra sosyal medyada kim ki bir partiliye, kim olursa olsun, hakaret ederse bizzat ben şikayet edeceğim.”
“HEPSİ LAF-I GÜZAF”
Gökhan, son olarak, “Büyük bir ayıp yaşadık ondan hiç bahsedilmedi. Mahalle seçimleri yapıldı. Dört mahalle seçimine Ankara’dan gözlemci geldi. Neden? Çünkü güven duyulmuyor. Çünkü geçmişte de bir takım şeyler yapıldı. Bu sefer ayan beyan oldu. İl Başkanı ‘ben görmedim’ diyor, hak veriyorum, inandım. Ama iki kişi daha var orada, onlar duruyor. Bunların hepsi laf-ı güzaf. Hiçbir dayanak yok. Örgüte her türlü destek verilmiş verilmeye de devam edecektir. Hiçbir ilçeye baskı kurulmamıştır.” ifadeleriyle konuşmasını bitirdi.

Nejat Önder’in konuşması sırasında Divan Başkanı Muharrem Erkek, zaman zaman uyarılarda bulundu. Ülgür Gökhan’ın konuşmasının ardından Önder’in, Erkek’ten yeniden söz istediği dikkat çekse de geri çevrildi. Konuşmalar sırasında zaman zaman alkış sesleri ve protestolar yükseldi.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com