Sarıkamış Şehitleri Çanakkale’de UnutulmadıGençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Pazar Günü düzenlenen ‘Gençlik Şühedanın İzinde Yürüyor’ sloganlı yürüyüş ile 103 yıl önce Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen binlerce Mehmetçik anıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşüne yoğun katılım oldu. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan anma grubu; öğrenciler, protokol ve vatandaşlardan oluştu. Anma yürüyüşü, Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak Demircioğlu, Atatürk ve Kayserili Ahmet Paşa caddelerini izleyerek kordon boyundaki Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda sonlandırdı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen yürüyüşte, katılımcılara Türk Bayrağı ile üzerinde ‘Gençlik Şühedanın İzinde’ yazılı bere ve atkı verildi.

ŞEHİTLERE SAYGI DURUŞU

Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda süren törende Sarıkamış şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Çanakkale Gençlik Merkezleri Gönüllüsü ve ÇOMÜ öğrencisi Tuğçe Fidan, günün anlam ve önemini belirterek konuşmasında şöyle dedi: “Annelerin gözbebekleri, babalarının aslan parçaları sonsuz beyazlığın içinde hakka varmışlardır. Binlerce Mehmetçik topa düşmana topa tüfeğe değil ne yazık ki yokluğa, yoksulluğa, açlığa yenilmiştir. Erzurum’daki 9’uncu Kolordu Komutanlığı ile Sarıkamış’taki subayların Allahuekber Dağları’ndaki sessiz anma törenleri, 2013 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde, başta gençler olmak üzere kamuoyuna mal edilerek hafızaların tazelenmesi ve ecdadımızın manevi mirasına sahip çıkılmasını sağladı. Bugün de onun için burada tam 103 yıl önce Allahuekber Dağları’nda soğuktan donarak şehit olan 90 bin vatan kahramanının aziz hatıralarını yad etmek ve gençliğin, şühedanın izinde olduğunu göstermek için toplanmış bulunuyoruz.”

Yürüyüşe Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Necmi İnce, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, AK Parti İlçe Başkanı Gültekin Yıldız katıldı.
Anma töreninin ardından yürüyüşe katılan herkese çorba ikram edildi.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com