Taşımalı Eğitim Meclis Gündeminde

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, kış aylarının gelmesiyle sorunları katlanan taşımalı eğitimde yaşanan sorunlarının çözülmesi amacıyla Meclis Araştırma Önergesi hazırladı.

CHP Milletvekili Muharrem Erkek, taşımalı eğitimde yaşanan sorunlarının çözülmesi amacıyla Meclis Araştırma Önergesi hazırladı. Milletvekili Erkek; Türkiye geneli ve Çanakkale ilinden çarpıcı rakamların da verildiği önergede; “Eğitim sistemimizin en önemli sorunlarından ve kanayan yaralarından biri de taşımalı eğitimdir. Ülkemizde taşımalı eğitim, çok ciddi sayıda başvurulan bir yöntem haline gelmiştir. Okul kapatmak, açık varken ve yüzbinlerce öğretmen atama beklerken öğretmen atamamak, bunun yerine öğrencileri taşımak gerek kısa vadede gerekse uzun vadede büyük bir sorun olmaktadır. Okul çağındaki kişilerin yaşadığı yörede öğretmen, okul ya da öğrenci sayısı eksikliğinin bulunması, taşımalı eğitim yapılmasının en temel nedenleri olarak belirtilmektedir. Taşımalı eğitim oldukça karmaşık bir düzenleme ağını gerektirmektedir. Taşımalı eğitimde taşıma yapılacak güzergâhın düzgün tespit edilememesi, uzun mesafeli taşımalar yapılması, özellikle köy yollarının sorunlu olması, uygunsuz taşıma saatleri belirlenmesi, taşıma işini yapacak servis firmalarının denetlenmesinde kimi yerlerde hassas davranılmaması gibi etkenler taşımalı eğitimi sıkıntılı hale getirmektedir.” ifadelerine yer verdi.

“KIŞ AYLARINDA TAŞIMALI EĞİTİMDE SORUNLAR BÜYÜYOR”

Milletvekili Erkek, öğle yemeklerini veren firmaların denetlenmesi ile beraber bütün sorunların katlanarak arttığı kış aylarında, özellikle yaz saati uygulamasından doğan mağduriyetlere de değinerek istatistiki bilgiler verdi.

ÇANAKKALE’DE 11 BİN 262 ÖĞRENCİ TAŞIMALI EĞİTİME DAHİL

Milletvekili Erkek, “Çanakkale ilimiz için ilköğretimde 6 bin 226, ortaöğretimde 4 bin 743 ve özel eğitimde 293 olmak üzere toplamda 11 bin 262’ye ulaşmaktadır. Ülke genelinde yaklaşık 18 milyon öğrenci olduğu hesaba katıldığı rakamlar çok büyük boyuttadır.” dedi.

CHP Milletvekili Erkek konu ile ilgili hazırladığı önergede meclis araştırması açılması gerektiğini dile getirerek; “Taşımalı eğitimde yaşanan sorunların, öğrencilerin okuldan kopması anlamına geldiği de unutulmamalıdır. Yakın zamanda bu yüzden ülkemizdeki kimi köylerde çocukların eğitim öğretim yaşamına devam edemediği basın yayın organlarına yansımıştır. Çünkü; taşımalı eğitim ne kadar çok artıyorsa o kadar çok okul kapanıyor demektir. Taşımalı eğitimde yaşanan aksaklıkların çözülmesi, öğrencilerin uygun koşullar altında yerleşim yerine en yakın okuldan eğitim öğretim alması gibi durumların Hükümetler tarafından sağlanması anayasal bir haktır. Bu bağlamda; taşımalı eğitim sisteminde yaşanan sorunların ayrıntılı olarak tespit edilmesi, bunların çözüm yollarının araştırılması ve bu esnada konunun uzmanlarının görüşlerine başvurulması, dünya örneklerinin incelenmesi amacıyla Anayasa’nın 98. ve T.B.M.M. İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz.” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com