ÇOMÜ’nün 25. yılı nasıl geçti?

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, 2017 yılı boyunca üniversitenin gerçekleştirdiği bilimsel ve sportif faaliyetleri değerlendirmek için basın toplantısı düzenledi. Rektör Acer’in düzenlediği toplantıya, rektör yardımcıları ve basın mensupları katıldı.


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Yücel Acer, ÇOMÜ’nün 25. Yılı olan 2017’nin üniversite açısından nasıl geçtiğini anlatmak üzere bir toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantıda üniversitenin, bilimsel ve sportif faaliyetlerinin yanı sıra yapılan yeniliklere de değinildi.

Rektör Acer; konuşmasına, ulaşılan öğrenci sayısını belirterek başladı; “50.430’e ulaşan öğrenci sayısı, 102 bin mezunu, 1589’a yükselmiş akademik personel sayısı ile Üniversitemiz, TÜBİTAK’tan en çok destek alan 24. üniversite olurken, öğrencilerin en çok memnun olduğu üniversiteler sıralamasında 18. sıraya yükseldi.” diyen Acer, devamında şöyle konuştu: “Aralık 2017’de, Biga Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun, Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi’ne dönüşmesi ile birlikte fakülte sayımız 15’e yükseldi.Diş Hekimliği Fakültesi’ne öğrenci alımını gerçekleştirmek maksadı ile bu fakültemize öğretim üyeleri kazandırmaya başladık. Uluslararasılaşma çalışmalarına büyük bir hız verdik. ABD, Batı Avrupa, Balkanlar, Ukrayna, Yunanistan, Japonya gibi bölge ve ülkelerde tanıtımlar yaptık, yeni ikili işbirliği antlaşmalarına imza attık. Uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversite olma hedefiyle uluslararası öğrenci sayısını son iki yılda tam üç kat arttırdık.”

TOPLAM 841.773 EURO DESTEK
Üniversite bünyesinde alınan ödüllere değinen Acer, projeleri de anlattı: “TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı ödülü, En Başarılı Profesyonel Yönetici ödülü, Altın Çekiç Araştırma-Makale ödülü, “9. Yönetim ve Finans Sorunları” konulu uluslararası sempozyumda 2 birincilik, AR-GE ve Teknolojileri Yarışması’nda 1.lik, Sihirli Mikrofon Radyo Ödülleri ve Radyo Akademi Ödülleri’nde “Yılın En İyi Üniversite Radyosu” ödülü, Yerel Medya Özendirme Yarışması’nda birincilik ödülü, Ulusal yemek yarışmasında 8 madalya, Triatlon Balkan Şampiyonluğu gibi derece ve başarılar elde ederek, adını ulusal ve uluslararası alanlarda duyuran bir üniversite olduk. Kabul edilen Avrupa Birliği Projeleri ile toplam 841.773 Euro destek alan bir üniversite olduk.”

2017, ÇOMÜ YATIRIM YILI OLDU
“2017 yılı, başlattığımız bazı proje ve altyapı yatırımlarının tamamlandığı bir yıl da oldu.” diyen Acer, yatırımları şu sözlerle ifade etti: “Çevre düzeni hariç Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi binası, Anafartalar Yerleşkesi Spor Salonu, Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu binası, Ayvacık Meslek Yüksekokulu binası, Terzioğlu Yerleşkesi Merkezi Restoran ve Kafeterya binası, Terzioğlu Yerleşkesi Tenis Kortları, Çanakkale Teknik Bilimler MYO ve Çanakkale Sosyal Bilimler MYO binaları çevre düzeni ve birçok binamızın dış cephe yenileme ve izolasyon çalışmaları bu proje ve tesislerden önde gelenleri oldu. 2017 yılı, Üniversitemizin ikinci büyük yerleşkesi olan Anafartalar Yerleşkemizin tamamen yenilenmesi projesi bağlamında A-B Blok Dersliklerinin ve Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi dersliklerinin inşasını başlattık. Çanakkale Teknopark, Biga Meslek Yüksekokulu binası, ÇOMÜ Camii, ÇOMÜ Spor Merkezi inşaatlarını hızla devam ettirdik. Yeşil Kampüs projemiz bağlamında 1 MW gücünde Rüzgar Türbini kurulumu, Anafartalar Yerleşkesi Kongre Merkezi, Fen-Edebiyat Fakültesi Ek binası, Dardanos Yerleşkesi Spor Sahası Tribünü, Botanik Bahçesi ve Konservatuar binası bunlardan önemli olanları.”

SİYASİLERE TEŞEKKÜR
Rektör Acer, konuşmasının sonunda; ÇOMÜ’nün 25. kuruluş yılı akademik yıl açılışının Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın katılımları ile gerçekleştirilmesine değinerek teşekkür konuşmasını şöyle yaptı: “Başarıların gerçeklemesinde büyük katkısı olmuş kişiler ve kurumlar bulunmakta. Başta Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım olmak üzere, devletimizin-hükümetimizin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne destekleri büyük oldu. Yükseköğretim Kurulu ve Saygıdeğer Başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç’ın Üniversitemize verdiği destek büyük öneme sahipti. Büyük projelerimizin, özellikle de altyapı yatırımları ve rüzgar türbini projemizin gerçekleşmesinde, daima bizimle çalışan ve büyük destek veren Milletvekili Sayın Bülent Turan’ın desteği büyüktü. Çanakkale Valisi Sayın Orhan Tavlı ve Milletvekili Sayın Ayhan Gider, desteklerini hep çok yakınımızda hissettiğimiz diğer iki değerli isim oldular.”
Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com