Troia Yılı için omuz omuza

2018 yılının Troia yılı olarak ilan edilmesinden sonra Ocak ayı Belediye Meclis toplantısında da konuşulan ilk konu Troia oldu. Troia yılı ile ilgili yapılacak olan çalışmalardan bahseden Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Sene içerisinde Troia Dünya’ya ve Türkiye’ye iyi bir şekilde tanıtılacaktır” derken, Ak Parti Grup Başkanvekili Ömercioğlu ise “Troia Yılı Çanakkale’nin miladı olacaktır” dedi.

2018 yılının ilk meclis toplantısı olan Ocak ayı toplantısında bir çok gündem maddesi konuşuldu. Ilımlı bir havada geçen meclis toplantısı güzel görüntüler eşliğinde başladı. Meclis üyelerinin hepsi bir araya gelerek Başkan Ülgür Gökhan önderliğinde pasta kestiler. Daha sonrasında meclis üyeleri toplu fotoğraf için poz verdi. Ak Parti Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan pastayı birlikte keserek güzel görüntünün altına imza attılar.

Meclis toplantısı Troia yılı ile ilgili yapılacak olan çalışmaların konusu ile başladı. 2018 yılının Troia yılı olması sebebiyle Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Belediye’nin Troia yılını önemsediğini vurguladı. Belediye’nin sene içerisinde çeşitli etkinliklere imza atacağına ve Türkiye’ye ve Dünya’ya bu yılın önemini aşılayacaklarını belirtti.

Troia yılı ile ilgili yapılacak olan çalışmaları Gökhan şu şekilde özetledi;

“ÇANAKKALE’NİN ÜÇ KAHRAMANI VARDIR”

“2018 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığınca Troia yılı olarak ilan edildi. Tüm kurum ve kuruluşlar 2018 yılı ile ilgili çabalarına başladılar. İskele meydanında Troia ile ilgili afişler yer almaktadır. Afişlerde Troia destanının sahibi, Hector, Fatih Sultan Mehmet yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet’te Troia üzerine çok çalışmalar yapmış ve Çanakkale’nin kuruluşunu sağlamıştır. Çanakkale’nin girişine iki kale yapmak suretiyle kuruluşa imza atmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’te Troia ile ilgili söylemleri var ve Troia’nın öcü alınmıştır demiştir. Mustafa Kemal’de malumunuz Çanakkale kahramanıdır. Bu üç kahramanda boğazın geçilmemesi için mücadele etmişlerdir. Bu kahramanlar Troia’yı sahiplenmişlerdir. Onların kahramanlıkları ve ilgileri Çanakkale’nin kahramanları olmuşlardır.

“TROİA YILI İLE İLGİLİ ETKİNLİKLER PLANLANMAKTADIR”

Afişlerimizde bu kahramanlarımız yer alır. Diğer afişlerde ise Korfmann ve Rüstem Arslan yer almaktadır. Rüstem Arslan da şu anda kazı başkanı ve Arkeoloji ana bilim dalı başkanıdır. Biz yine Troia ile ilgili etkinlikler planlamaktayız. Reklamlar düşünüyoruz. Katılacağımız fuarlarda bu duruma paralel tanıtımlar yapmayı planlıyoruz. Troia mührü ve hediyelikler üzerine çalışıyoruz. Sanatsal etkinlikler ve yayınlarla da Troia yılının şehre katkı sağlaması için çalışacağız. Örneğin beste yapılması için çalışmalarımız devam ediyor. Bütçemiz el verdiğince çalışmalarımız sürüyor.

Troia yılı ile ilgili Ak Parti Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu’da söylemlerde bulundu.

“TROİA YILI ÇANAKKALE İÇİN MİLAT OLACAKTIR”

Ömercioğlu, “Troia yılının Çanakkale için ayrı bir önemi vardır. Bu yıl güzel adımlar atılacağının inancını hep birlikte taşımaktayız. İnşallah Troia Müzesi açılacak, yurt içinden ve dışından bir çok turist Çanakkalemizi ziyarete gelecektir. Çanakkale’den iki isim vardır ki özellikle onlara teşekkür etmek istiyorum. Armağan Ayder ve Ahmet Çelik’in bir rüyası ile başlayan Troia yılı olayı daha sonra katkılarla ve desteklerle bu günlere geldi. Sağlanan katkıların devam edeceğine ve güzel sonuçlar doğuracağına inanmaktayım. Troia yılı Çanakkale için milat olacaktır. Artık Troia yılı ile ilgili sadece Troia atı değil bölge görünecek ve tanıtılacaktır.” dedi.

“KENTE KAHRAMANLAR HEYKELİ YAPILACAK”

Ömercioğlu, Çanakkale’nin girişinde Fatih Sultan Mehmet’in, Hector’un ve Mustafa Kemal’in yer aldığı bir heykelin olmasının şehre değer katacağını söylemesi üzerine, Başkan Gökhan’dan yanıt gecikmedi. Gökhan İskele’de yer alan su fıskiyelerinin düşünüldüğü gibi olmadığını ve işlevsiz kaldığını belirterek bölgeye heykel yapılabileceğinin sinyalini verdi. Heykelde Çanakkale’nin tarihsel süreçte 3 kahramanı yer alacak. Bu kahramanlar Hector, Fatih Sultan Mehmet ve Mustafa Kemal Atatürk’tür.” Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com