DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Yemek yeme yaşam için elzem bir alışkanlıktır. Doğru temellerle düzenlenmiş bir beslenme tarzı kilo problemi yaşamadan, pek çok kronik rahatsızlıktan korunarak, sağlıklı, zinde ve enerjik bir yaşamın kapılarını açabilir. Ancak kişilerin hatalı beslenmelerine yol açacak doğru bilinen birçok yanlış vardır ki işte bunlardan bazıları:

Ana öğünlerden birini atlarsam kolay kilo veririm!
Çalışmalar öğün atlayan bireylerde kısa süreli kilo vermenin daha sonra hızla yeniden geri alınması ile sonuçlandığını göstermektedir. Çeşitli besinlerden oluşan küçük porsiyonlu 3 ana öğün ve kişinin yaşam tarzına göre 1 veya 2  ara öğünle sağlıklı kilo verilebilir.

Sıcak su içersem zayıflarım!
Sıcak ve soğuk suyun tek farkı mideden boşalma hızlarının faklı oluşudur. Sıcak su mideden daha geç boşaldığı için tokluk hissi oluşturabilir. Ayrıca beyinde açlık ve susuzluk sinyalleri birbirine çok yakındır ve bu yüzden her açlık hissedildiğinde su içmek doğru bir hareket olacaktır.
Hangi ısıda olursa olsun, yeter ki bol miktarda tüketin.

Çay, Kahve, Kola Suyun Yerini Tutar
İçilen çay, kahve, kola gibi içecekler diüretik oldukları için asla suyun yerini tutmamakta aksine vücuttan su atımını artırmaktadır. Bu içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalı, katkısız ve doğal içecek olan su tüketimine önem verilmelidir.
Kepekli ekmeklerin kalorisi düşüktür!!!
Kepek, çavdar gibi tahıllarla yapılan ürünlerin kalori değerlerinin buğdaya göre daha düşük olduğu düşünülmektedir. Oysa ki kepek, çavdar, buğday unu ile yapılmış ürünlerin kalori değerleri aynıdır aradaki tek fark ise besleyici değerleridir.

Örneğin bir ince dilim kepek ve çavdar ekmekte 70 kalori bulunurken, aynı miktardaki beyaz ekmekte de 70 kalori bulunmaktadır. Fakat besleyici değeri bakımından incelendiğinde ise kepek ve çavdar ürünlerinin, B gurubu vitaminleri ve bir çok mineralleri içermesi, kan şekerini ani yükseltmemesi ve kan kolesterol düzeyini dengelemesi, yoğun lifli yapılarıyla tokluk hissi sağlaması gibi oldukça önemli faydaları bulunmaktadır. Ancak kilo verme sürecinde anemisi olan bireylere fazla miktarda kepekli ürün vermek olumsuz sağlık sorununa neden olabilmektedir.
Saat 19:00’dan sonra bir şey yersem şişmanlarım!
Saat sınırlaması bireyden bireye farklılık göstermektedir. Örneğin gece çok geç saatlerde uyuyan bir birey için akşam yemeği saati daha geç bir zamana çekilebilir. Yemek yeme saatine günün ilk öğünü olan kahvaltıyla başlayarak, öğünler arasında en az 3-5 saat boşluk bırakmak gerekir. Gece açlığı günün en uzun açlığı olduğu için ve kan şekeri düzenini sağlamak için gece ara öğünü tüketecek kişiler uyumadan 3 saat önce tüketmiş olmalıdır.

Light ürünlerin kalorisi yoktur, istenilen miktarda yenebilir!
Light ürün demek, kalorisi sıfıra yakın değil, normal ürüne göre kalorisi azaltılmış anlamına gelmektedir. Kalorisi ne kadar azaltılmış olursa olsun, tamamen kalorisiz olmadığı için fazla tüketimi ağırlık artışına neden olacaktır. Beslenme uzmanınızın önerdiği miktardan fazlası tüketilmemelidir.

Aç iken fiziksel aktivite yaparsam daha çok yağ yakarım!
Fiziksel aktivite öncesinde karbonhidrat ve protein içeren 200-300 kalorilik bir öğün tüketilip, en az 1 saat sonra fiziksel aktivite yapılmalıdır. 1 muz veya 1 avuç badem ile 1 su bardağı süt içmek doğru bir alternatif olacaktır.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com