“ÇOMÜ’de FETÖ bitti denemez”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Yücel Acer, düzenlediği basın toplantısıyla ÇOMÜ’nün 2017’yi nasıl geçirdiğini ve 25. yılında üniversiteyi anlattı. Acer, yaptığı konuşmada güncelliğini koruyan FETÖ konusuna da değinerek; “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde bu yapıyla ilişkili olan, bir iltisaki olan, bir üyeliği olan herkesi tespit ettik ve üniversitemizle ilişiğini kestik, diyemeyiz.”


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, yılın başında düzenlediği toplantıyla üniversitedeki yenilikleri ve projelerini anlattı. Toplantıya rektör yardımcıları ve basın mensupları katıldı.

Konuşmasında FETÖ olaylarına da değinen Acer; “Çok dikkat ve çaba gerektiren olağanüstü bir dönemdi. O süreçten bu zamana kadar 207 öğretim elemanı, 77 idari personel üniversitemizden ihraç oldu. Toplamda şirket çalışanlarıyla beraber düşündüğümüz zaman toplam 328 kişiyle üniversitemizin ilişiğini kestik. 2011-2015 yılları arası biliyorsunuz FETÖ yapılanması anlamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin yaşadığı talihsiz bir dönemdi. Burası maalesef epey yuvalanılmış birkaç üniversiteden bir tanesiydi. Baştan beri kararlılığımız tamdı. Kim zararlı unsurların uzantısı haline gelmişse, üniversitemizden temizlenmesine gayret gösterdik. Bu anlamda 2017 yılı bu soruşturmaların büyük oranda yapıldığı, üniversitemizin büyük bir temizlik sürecinin aşağı yukarı tamamlandığı bir yıl oldu.”

Acer, çalışmaların her zaman süreceğini ve tespiti halinde temizleneceğini ifade ederek şöyle konuştu: “Oluşturduğumuz soruşturma komisyonları halen çalışmalarına devam ediyor. Komisyonlar lağvedilmiş değil. Halen inceledikleri hususlar var. Kim gerçekten bu tür yapılarla ilişkili olduğu tespit edilirse, başta FETÖ olmak üzere, başka terör yapılanmalarıyla ilişkisi olduğu komisyonlar marifetiyle tespit edilip üniversitemizle ilişkileri kesilecektir.” dedi.

“TAM ANLAMIYLA BİTTİ DİYEMEYİZ”

Rektör Acer, tam anlamıyla FETÖ olaylarının sonlanıp üniversiteden temizlendiğinin söylenemeyeceğini belirterek; “Şunu kimse iddia edemez ben de dahil olmak üzere; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde bu yapıyla ilişkili olan bir iltisaki olan bir üyeliği olan herkesi tespit ettik ve üniversitemizle ilişiğini kestik, diyemeyiz. Bunu diyebilmemiz için bu sürecin yargı süreçlerinin büyük oranda sonuçlanması bilgilerin ortaya çıkması gerekiyor. Biz tabi, bizdeki bilgiler ışığında komisyonumuzun hem üniversite içerisinde hem devletin diğer kurumlarından temin edebildiği bilgiler bağlamında tespit ettiklerini kimler olduğunu ortaya koyup, üniversiteyle ilişiğini kesmiş olduk. Ama bundan sonra yeni durumlar ortaya çıkmaz anlamına gelmez. Ama biz elimizdeki bilgiler bağlamında hem üniversitemiz içerisindeki hem de devletin ilgili kurumlarından bize gelen bilgiler anlamında ne elde edebildiysek ne mevcutsa onun üstüne gerekeni yaptık. Ama dediğim gibi yani bu yüzde yüz sonuçlanmış bir süreçtir diyemeyiz.” dedi.

Yıldız Sağlam

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com