Osmanlı ve Türk Mimarisi konuşuldu

Çanakkale Kent Müzesi’nde her ayın ilk çarşambasında Çanakkale Arkeoloji Müzesi ile koordineli olarak yapılan Arkeoloji sohbetleri kapsamında konuk Prof. Dr. Ali Osman Uysal ile “Osmanlı ve Türk Mimarisi” başlıklı etkinlik gerçekleştirildi.

Yeni yılın ilk buluşmasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ali Osman Uysal, “Çanakkale Civarında Lale Devri Mimarisi” alt başlığı ile hazırladığı sunumuna, etkinliği organize eden kurumlara teşekkür ederek başladı ve Kent Müzesi’nde gerçekleştirilen bu toplantıların kent ve ilgililer ile bir araya gelmesi açısından çok değerli olduğunun önemine vurgu yaptı.

Osmanlı Tarihinde Lale Devri olarak adlandırılan ve Osmanlı padişahlarından III. Ahmet (1703-1730) dönemi gelişmeleri ile Mehmet Çelebi’nin Fransa seyahati ile başlayan yeni yaklaşımlar ve döneme de adını veren lale ile ilgili bilgileri özetleyerek başladı. Bu bilgilerin ardın Prof. Dr. Ali Osman Uysal,  bu döneme dair klasik eserlerin İstanbul’un başkent olmasının doğal sonucu olarak en yoğun halde İstanbul’da görüldüğünü ifade ederek başkentten örnekleri paylaşarak üslubun özellikleri açıkladı. Daha sonra Çanakkale örneklerinin paylaşıldığı sunumda özellikle dönemin sadrazamının da damadı olan Kaymak Mustafa Paşa ve banisi olduğu bölgedeki eserlerden söz ederek Çanakkale’deki örnekleri üzerinden Lale Devri üslubunun bölgedeki şekillenmesini yorumladı.  Bu kapsamda Çanakkale civarında ibadethaneler, savunma yapıları, çeşmeler olarak karşımıza çıkan Lale Devri mimari izleri arasında Gelibolu Telli Çeşme, Babakale Kalesi, Bayramiç Çifte Hamam ve Bayramiç Dede Çeşmesi’nin gibi örnekleri paylaşarak devam eden sunum sonunda Prof. Dr. Ali Osman Uysal katılımcıların sorularını yanıtlaması ile etkinlik son buldu.

10 Ocak 2018 Çarşamba akşamı saat 18:30’da Çanakkale Kent Müzesi’nde kolaylaştırıcı Ahmet Kolkoparan ile “Eski Kent Fotoğrafları Okuma IV” başlıklı etkinlik gerçekleştirilecektir.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com