OTO çok PARK yeri yok

Çanakkale Merkez’de mevcut durumda yaklaşık 40 bin otomobil varken, otopark sayısı ise sadece 3 bin ile sınırlı kalıyor. Yapılacak olan yeni otopark alanlarını bir kenara koyarsak Çanakkale’de bir otopark yerine ortalama 13 bin 333 araç düştüğü görülüyor. Oran-orantı yaptığında işin içinden çıkamayan yurttaş, kentte otopark sorununun sorundan çok çileye dönüştüğünü düşünüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu Balıkesir Bölge Müdürlüğü istatistiklerine göre; ülkemizde Kasım ayı sonu itibari ile trafiğe kayıtlı toplam 22 milyon 134 bin 792 adet taşıt var. Toplam sayının yüzde 54.1’ini otomobil, yüzde 16.4’ünü kamyonet, yüzde 14’ünü motosiklet, yüzde 8.3’ünü traktör, yüzde 3.8’ini kamyon, yüzde 2.2’sini minibüs, yüzde 1’ini otobüs oluşturuyor.

Ülkedeki genel araç istatistiklerinin yanında otopark ve trafik sorunu ile vatandaşın uzun süredir gündeminde olan Çanakkale ise taşıt sayısı bakımından Türkiye’de 24’üncü sırada yer aldı. Kentin fiziki yapısı itibari ile dar sokakları ve park alanlarının yetersizliği sürücüleri çileden çıkartıyor.

Öte yandan benzin fiyatlarına peş peşe yapılan zamlar da sürücülerin araç sahibi olmasının önüne geçemedi. Çanakkale Türkiye genelinde metrekareye en çok araç düşen illerin başında geldi. Kentte uzun süredir dillendirilen ve pratikte konuşulup, teoride çözüm bulunamayan otopark sorunu vatandaşın çilesi oldu.

Vatandaşlar, araçları ile kent merkezinde araçlarına park alanları bulamazken edinilen bilgilere göre; kentin araç park kapasitesinin 3 bin olduğu öğrenildi. 3 bin park yerine Çanakkale Merkez’de 40 bin otomobil düşüyor. 40 bin otomobilin 3 binlik park yerine nasıl park edileceği kentlilerin matematik bilgisine bırakıldı. Vatandaş oran orantının içinden çıkamadı.

Çanakkale, 221 bin 584 taşıt sayısı ile Türkiye 24’üncüsü oldu. İl genelinde 88 bin 958 otomobil bulunuyor. Otomobil sayısı olarak da Türkiye 27’incisi…

Çanakkale’de Kasım ayında trafiğe kayıtlı araç sayısı bir önceki aya göre yüzde 0.4, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 5.9 oranında artış gösterdi. Bu demek oluyor ki; Çanakkale halkı akaryakıta yapılan zamlarla benzin fiyatının 5.60 TL olduğu bir ortamda da otomobil sevdasından vazgeçmedi. Toplu ulaşımın yaygınlaşması gerektiğini düşünen vatandaşların aksine, taşıt sürücüleri giderek artış gösterdi.

Çanakkale Merkez’de 2017 yılı sonu itibariyle 90 bin motorlu araç mevcut. 90 bin aracın 25 bini motosiklet, 40 bini otomobil olarak tespit edildi. 40 bin araç, 3 bin park yeri yapılan basit matematik hesabına göre; kentte bir park yerine 13.333 araç düşüyor.

İstatistiklere göre konuşan vatandaşlar, bu kadar aracın bu kentte nereye ve nasıl park edeceğinin cevaplarını istedi. Vatandaş düşününce işin içinden çıkılamayan bu istatistikler karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

Tunahan Ünsal



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com