Küçük kentin büyük sorunu: TRAFİK!

126.000 nüfusa 40.000 aracın düştüğü Çanakkale Merkez’de kırmızı ışıkta bekleme süresi de 73 saniye olunca, trafik içinden çıkılamaz hallere geldi. Metrekareye düşen araç sayısında ciddi rakamlara sahip olan kentte trafik günden güne vatandaşın korkulu rüyası oldu. Toplu ulaşımın trafiği rahatlattığı düşünülürken, ulaşıma zam yapılması da vatandaşı şaşırttı.

Küçük kentin büyük sorunlarından olan trafik günden güne çekilmez hale geldi. 126.000 nüfusa sahip Çanakkale Merkez’de işe gidiş ve işten dönüş saatlerinde oluşan trafik sürücülerin ve yayaların başını döndürür hale geldi. Dar olan sokaklarda bulunan kavşaklarda dörtlü geçiş sistemine tabi olan sürücüler, sırası ile yeşil yanan ışıklarda dakikalarca bekliyorlar. Sürücüler kadar yayalarda taşıt bolluğundan etkilenerek kaldırımlarda sıkışır hale geldi. Kaldırımlarda yaya trafiği olarak İstiklal Caddesi’ni aratmayan görüntüler oluştu.

Vatandaşların trafiğe olan isyanlarının odak noktasını trafik ışıkları oluşturdu. Kırmızı ve yeşil ışığın orantısız süreleri, trafikte uzun kuyruklar oluştururken sürücüleri de bezdirdi. 40 bin otomobil sayısına sahip Merkez İlçe’de taşıt sayısını fazlalığı, sokaklarda E-5’vari görüntüler oluştururken, toplu ulaşım daha da teşvik edilmeli sesleri yükseldi. Trafik sorunu bu denli hissedilir haldeyken Çanakkale Belediyesi Meclisi’nde 2017’nin son aylarında onaylanan ulaşıma zam da oldukça tepki çekti. Vatandaş “bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” dedi.

Kentin can damarlarından olan Atatürk Caddesi ile Demircioğlu Caddesi’nin kesişim noktasında Kırmızı Işık bekleme süresi “73” saniye iken, yeşil ışık bekleme süresi “18” saniye oldu. Sürücüler 18 saniyede kaç tane aracın geçtiğini merak etti. Gündem Gazetesi olarak bölgedeki ışıklarda geçen araçlar gözlendiğinde elde edilen verilere göre; 18 saniyede sadece 6 aracın geçebildiği tespit edildi. Kırmızı ışıkta bekleme süresince 20 araçlık kuyruk oluşurken, yeşil ışıkta geçen 6 araç kafalarda soru işareti bıraktı.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com