HOŞGELDİN 2018!

Merhaba değerli Gündem Gazetesi okuyucuları. Bu köşe yeni bir köşe, bu yazı ilk yazımız. Öncelikle kendimi sizlere takdim edeyim. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Çanakkale SMMMO Kadın ve Kadın Hakları Komisyonu Başkanı’yım. Odamızı temsilen bu köşeden mümkün olan en sade bir dille sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Herkese iyi yıllar dilerken 2018 yılında mükellefleri bekleyen sorumluluklardan yeni uygulamalardan ve  elektronik dönüşüm sürecinden bahsedeceğiz.

2017 yılının son aylarında bir dizi kanun değişikliği ve tebliğler yayınlandı. Bunlardan bir tanesi elektronik dönüşüm sürecine katkı sağlayacak türden. Elektronik kayıt sistemi ve belge düzenlemenin sınırı 17 Aralık 2017 tarih 30273 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 486 No’lu VUK Tebliği ile daha da genişletildi. Serbest meslek erbabı, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile basit usule tabi olan mükelleflerin kayıtlarının elektronik ortamda tutulması, bu mükelleflerden defter tutmak zorunda olanların defterlerinin bu kayıtlardan hareketle elektronik ortamda oluşturulması ve saklanması, vergi beyannamesi, bildirim ve dilekçelerin elektronik ortamda verilebilmesi ile elektronik ortamda belge düzenlenebilmesi amacıyla Defter Beyan sistemi kullanılması zorunluğu getirildi. Basit usule tabi mükellefler ile serbest meslek erbapları (noterler ile noterlik görevini ifa ile mükellef olanlar hariç) 1/1/2018, işletme esasına göre defter tutan mükellefler ise 1/1/2019 (serbest meslek kazanç defteri yanında işletme hesabı esasına göre defter tutanlar açısından 1/1/2018) tarihinden itibaren Sistemi kullanmaya başlayacaklardır. Sistemi kullanmak üzere yapılması gereken başvuruların serbest meslek erbapları tarafından 31 Ocak 2018, basit usule tabi olan mükellefler açısından ise 30 Haziran 2018 tarihine kadar yapılabileceğini, basit usule tabi mükelleflerin 30/4/2018 tarihine kadar kaydedilmesi gereken alış ve giderleri ile satış ve hasılatlarına ilişkin üç aylık kayıtlar, 31/7/2018 tarihine kadar sisteme kaydedilebileceğini belirtmiştir. Aynı resmi gazetede yayınlanan 487 No’lu VUK Tebliği de e-irsaliye, e-müstahsil makbuzu uygulamalarını düzenlemiştir. E-irsaliye ve e-müstahsil makbuzu uygulamaları zorunlu olmayıp gerekli altyapı hazırlıklarını yapanlar ve başvurularını yapanlar, 01/01/2018 tarihinden itibaren sistemi kullanabilirler. Bu uygulamalar ile kayıt dışı ekonomi ile mücadelenin biraz daha güçleneceği planlanmış, vergisel yönden yapılacak incelemelerin zaman ve işgücü tasarrufu sağlayacağı düşünülmüştür. Mükellefler açısından da dijitalleşmenin arşiv oluşturulması konusunda fiziksel mekan sorunlarına çözüm olacağı kanaatindeyim. En önemlisi mükellefler ve muhasebe büroları bu dijitalleşme ile bilgisayar altyapılarını güçlendirmek ve çalışanlarını da eğitmek durumunda kalacaktır. Bu durumda mükelleflere ek maliyet biz muhasebe bürolarına da ek zaman ve ek sorumluluk yüklemektedir. Halihazırda çok yoğun olan bürolarımız için daha da yoğun bir ortam demektir.

Maalesef yapılan düzenlemelerin çoğu, mükellefin yapabileceği işler olarak kamuoyuna yansıtılmaktadır. Ancak işin aslına bakıldığında mükelleflerin birçoğunun bu düzenlemelerden haberdar olmadığı ve yine bu işlerin biz meslek mensupları tarafından yapıldığı görülüyor. Düşünsenize basit usul mükellefi Terzi Ali Abi, sizce nereden bilecek defter beyan sistemini, nereden bilecek internet üzerinden belge girişi yapmayı? Sakın terziler alınmasın burada anlatmak istediğim dijitalleşme arttıkça detaylar artıyor, altyapı ihtiyacı artıyor, bizler bile bazen yeni bir uygulamada ne yapacağız diye ekrana bakarken Terzi, Bakkal, Nalbur, Manav, Kuaför ve daha niceleri nereden bilecek elektronik kayıt sistemini… Mükellefi eğitmeden mükellefi bilgilendirmeden yapılan düzenlemeler sanki mükellef tarafından yapılabilirliği varmış gibi gösterilip yine biz mali müşavirlerin sırtına yük binmektedir.

Defter beyan sistemini kullandıkça süreç içinde sıkıntılarını da güzelliklerini sizlerle gelecek yazılarımda paylaşacağım, ancak şu anda görünen o ki sıkıntılar biraz fazla olacak gibi.

5 Şubat’ta görüşmek üzere, sevgiyle kalın…

Serap Özcan ÇELİK

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Çanakkale SMMMO

Kadın ve Kadın Hakları Komisyonu Başkanı

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com