“Diyanet, erken yaşta evliliğin karşısında”

Diyanet-Sen Çanakkale Şube Başkanı Sefahattin Çiloğlu, “Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapılan itibar suikastleri kabul edilemez.” diyerek gündemde yer alan kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesi hakkında açıklama yaptı.

Diyanet-Sen Çanakkale Şube Başkanı Sefahattin Çiloğlu, basında yer alan ve tepki alan kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesi hakkında yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Çocuk yaşta evliliklerin her zaman karşısında duran Diyanet İşleri Başkanlığı’nı her defasında yıpratmak ve itibarsızlaştırmak için bazı odaklar  hınca hınç bir  gayret içerisine girmiştir. Yapılan bütün eğitim seminerlerinde ,öncelikli hususun erken yaşta evliliklerin önünün kesmek olduğu kamu oyunun bilgisindedir. Başkanlığın terimler sözcüğünde açıkladığı husus , kişinin biyolojik gelişiminin iklim şartları açısından da göz önünde bulundurarak , dini sorumlulukların çocuklarda hangi yaşlarda başlayabileceğini tespit etmek için İslam bilginlerinin  görüşlerine yer verilmesidir. Bu ifadeler çocuk yaşta evlenebilmenin  şartı değildir. Kısaca kız çocukları 9 yaşında evlendirile bilir iddiası yapılmamaktadır.”

“PERVASIZCA SALDIRIDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR”

Çiloğlu, konuşmasının devamında, bu haberlerin itibarsızlaştırmaya yönelik olduğunu ifade ederek şu ifadelere yer verdi:  “Her zaman olduğu gibi dinden ve diyanetten rahatsız olanların, yüce dinimizi, diyanetimizi, küçümsemek için ortaya koydukları pervasızca saldırılardan başka bir şey değildir. Yapılan tanımlamayı itibarsızlaştırıcı bir algı suikastine çevirmek akla ziyan bir davranıştır. Çok kısa bir süre önce , yüce meclisimiz tarafından alınan, başkanlığımızın görüşüne de başvurulan  resmi nikah kararı , çocuk yaşta evliliklerin önünü kesmeye yöneliktir.Fakat Diyanet İşleri Başkanlığı için her zaman pusuda bekleyen, dine ve diyanete nasıl zarar verebilirim sorularıyla kafaları bulandıranlar yine hezimete uğrayacaktır. Çünkü toplumun genel kabulü haline gelmiş olan hususları, doğmalara çevirme anlayışı bu sefer de tutmayacaktır. Başkanlığımız ve bütün din görevlileri erken yaşta evliliğin her zaman karşısında durmuş, durmaya da devam edecektir.”

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com