Barajlarımızın Doluluk Oranı %53

Devlet Su İşleri Çanakkale Şube Müdürlüğü, Çanakkale’deki barajların doluluk oranları ile ilgili bilgi paylaştı. DSİ Şube Müdürlüğü son yağışlarla birlikte Çanakkale’deki barajlarda doluluk oranında ciddi artışlar olduğunu belirtti.

DSİ Çanakkale Şube Müdürlüğü Çanakkale’deki barajların doluluk oranları ile ilgili bir bilgi notu yayınladı. Son günlerde vatandaşlar ‘yağmur yağışlarından sonra su sıkıntısı çekiyor muyuz’ soruları yöneltiyorlardı. DSİ’nin yayınladığı bilgilerde yağışlı havalarında etkisiyle barajlardaki doluluk oranlarında ciddi şekilde artış yaşandığı ifade edildi.

“İÇME SUYU AÇISINDAN SIKINTI BULUNMAMAKTADIR”

Paylaşılan bilgi notunda,Çanakkale İlindeki Barajlarımızda, 28/29/30.12.2017 tarihli son yağışlarla birlikte doluluk oranlarında ciddi bir artış olmuştur. Çanakkale İlinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajımızda depolanan su miktarı 5,5 milyon m3 su artışı ile 21 milyon m3’e çıkmış olup, bugün itibari ile doluluk oranı %40’dır. Çanakkale İlinin içme kullanma suyu açısından herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Ayvacık İlçesinin içme ve kullanma suyunu karşılayan Ayvacık Barajında ise %27 oranında artış ile bugün itibariyle depolanan su 30 milyon m3 olup, doluluk oranı %72’e ulaşmıştır. Hem içme kullanma suyu hem de, 3368 ha’lık tarımsal sulama suyu açısından herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Gökçeada ilçesinin içme kullanma suyu ihtiyacını da karşılayan Gökçeada Zeytinliköy Barajında ise %54 doluluk oranı ile 6,5 milyon m3 su depolanmıştır. Bayramiç Barajında doluluğumuz %42 olup 40 milyon m3 suyumuz, Umurbey Barajında ise doluluğumuz %81 ile 42,5 milyon m3 suyumuz mevcuttur. Bayramdere Barajında ise, %86 doluluk oranı ile 16 milyon m3 suyumuz mevcut olup, Lapseki İlçesi ile Çardak Beldesinin içme kullanma suyu ve 1000 ha’lık tarımsal sulama suyu açısından, herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır.

“GÖLETLER SON YAĞIŞLARLA YÜZDE 65’E ULAŞTI”

Çanakkale İlindeki Şube Müdürlüğümüz sorumluluğundaki Göletlerde ise son yağışlar ile birlikte %65 doluluk oranına ulaşılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Şube Müdürlüğümüz sorumluluk alanında bulunan işletmedeki sulamalarda, 2017 sulama sezonunda toplam 258 736 dekar zirai alan sulanmış olup, yöre halkımız ve çiftçilerimiz açısından faydalı ve başarılı sulama sezonu geçirilmiştir. Ayrıca, 2017 yılı içerisinde 4 adet içme suyu barajından toplam 18 milyon metre3 içme ve kullanma suyu verilmiş olup, yerleşim yerlerinin içme ve kullanma suyu temininde herhangi bir sorun yaşanmamıştır.

“BARAJLARDA %53, GÖLETLERDE DOLULUK %65”

Çanakkale İlinde Şube Müdürlüğümüz sorumluluğundaki barajlarımızda ortalama doluluk oranımız %44’den, 03.01.2018 tarihi itibariyle ortalama %53’ye çıkmıştır. Göletlerde ise son yağışlar ile birlikte %65 doluluk oranına ulaşılmıştır.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.