Özen; “Sağlıkçılara hak ettiği değer verilmeli”

Çanakkale Sağlık Sen Şube Başkanı Suat Özen, sağlık çalışanlarının özverili çalışmalarına rağmen maruz kaldıkları olumsuz durumlar adına açıklama yaparak “Yeni yılda sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına hak ettikleri değer verilmelidir.” dedi.

Çanakkale Sağlık Sen Şube Başkanı Suat Özen yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Ülkemizde 2003 yılında Uygulanmaya başlayan Sağlıkta dönüşüm programı ‘Herkes için ulaşılabilir, nitelikli ve sürdürülebilir sağlık hizmetinin, etkili, kaliteli, verimli ve hakkaniyete uygun bir şekilde sunulması’ ilkesini benimseyerek gelişmiş ülkelerin bile 20 yılda başaramadıklarını fedakar sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmaları ve benimsemeleri sonucunda 8-9 yıl içinde başarılmıştır. Sağlıkta dönüşümün başarı ile uygulanması sonucunda milletimizin yılda sağlık hizmetlerine erişebilirliği ortalama olarak 2 den 9 çıkmış olup aynı zamanda hasta memnuniyeti açısından da %30’dan %75’e ulaşılmıştır. Bu rakamlar milletimize hizmet sunan sağlık ordumuzun Avrupa standartlarının üzerinde hizmet ürettiğinin bir kanıtı olup ülkemiz adına gurur, Sağlık hizmeti üreten Sağlık neferlerimiz için ise alın teridir.”

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI ROBOT OLARAK GÖRÜLÜYOR”

Özen, açıklamasının ikinci bölümünde, “Sağlık hizmeti sunan değerleri çalışanlarımız açısından değerlendirildiğinde ise çalışanı memnuniyeti yaklaşık %35 seviyelerindedir. Personel eksikliğinden dolayı sağlık çalışanlarının iş yükü yaklaşık olarak 4-5 kat artmıştır. Bunun yanında sağlıkta artan şiddet olayları, Sağlık çalışanlarının mesleğinin saygınlığının zedelenmesi, Sağlık çalışanlarının yine kendileri gibi sağlıkçı olan idareciler tarafından hiçbir sosyal yaşantısı ve hayatı olmayan bir robot olarak görülüp, psikolojik baskıya ve dayatmalara maruz bırakılmaları Sağlık çalışanlarını derinden üzüp motivasyonlarını düşürmektedir. Oysaki elim bir olayda kim var dendiği zaman sağlık çalışanlarının hepsi din, dil, ırk gözetmeksizin hiç tereddütsüz kendi sevdiklerinden fedakarlık edip bir adım öne fırlayacak kadar da mesleki değerlerine sahiptirler.” diyen Özen, son olarak şöyle konuştu: “Ayrıca yaşlımıza, engellimize, düşkünümüze ve kimse sizimize sahip çıkıp onları topluma kazandırmak için çabalayan Sosyal hizmet çalışanlarımızın da gerek özlük haklarında gerek mali haklarında gerekli düzenlemeler ivedi olarak yapılmalıdır.” diye konuştu.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com