Diyet Programı Oluştururken Yapılan 5 Büyük Hata

Fazla kilolardan kurtulmak için türlü türlü diyetlere başvururuz. Burcunuza göre, kan grubunuza göre sayısız diyet programı örneğine denk gelebilirsiniz. Bunlardan herhangi birini uygulamaya başladığınızda her zaman sonuç almanız gibi bir durum söz konusu olmayabilir. Bu da hayal kırıklığına yol açar.

 En sağlıklı olan diyetler diyet uzmanları tarafından sadece size özel olarak hazırlanan diyetlerdir. Ancak biz yine de internet üzerinde araştırma yaparak edindiğimiz 3 günlük, 1 haftalık diyetler ile bir anda istediğimiz kiloya ulaşma hevesine gireriz. Bu esnada da vücudumuza ne kadar zarar verdiğimizin farkında olmayız.

 

1.Popüler Diyetlere Kanmayın

X ünlüsü Y diyeti ile inanılmaz kilo verdi başlıklarının ortaya çıkması bir diyetin popülerleşmesi için yeter de artar bile. Ancak her diyet her beden ve metabolizma için uygun değildir. Her bedenin ihtiyaç duydukları ve eksiklikleri farklıdır. Uygulanan bu diyetlerde çok sayıda insan istediği kiloya ulaşmış olabilir. Yine de siz bir istisna olabilirsiniz ve uyguladığınızda sonuç alamayabilirsiniz. Herhangi bir araştırma yağmadan, bir uzmana danışmadan popüler olan bu diyetleri yapmanız sonucunda başarıya ulaşamamanız imkân dâhilindedir. Ayrıca metabolizmanıza da inanılmaz ölçüde zarar verebilirsiniz. Metabolizma hızınızı yavaşlatmakla kalmayıp daha birçok hastalık için bağışıklık sisteminizin çökmesine sebep olabilirsiniz.

 

2.Tek Çeşit Beslenme Şekil Olan Diyetler Sakıncalı

Vücudumuza almamız gereken 3 ana besin kaynağı vardır. Bunlar karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerdir. Vücut kilonuza göre belli bir miktarda hepsini tüketmeniz sağlıklı bir şekilde kilo vermenize veya almanıza olanak sağlayacaktır. Bazı diyetlerde sadece karbonhidrat veya sadece protein ağırlıklı beslenme menüleri uygulanır. Vücudunuzda detoks amaçlı uygulayacağınız günlük beslenme değişimleri dışında bu diyetleri uzun süre uygulamanız oldukça sakıncalıdır. Yağ tüketimi de sınırlı bir şekilde yapılmalıdır.

 

3.Bitki Çayları Yararlı Ancak Aşırıya Kaçılmamalı

Bitki çayları düzenli ve kararında kullanıldığı sürece diyetinize yardımcı olacaktır. Ancak gereğinden fazla bitki çaylarını tüketirseniz karaciğerinizi yorabilir ve bağırsak fonksiyonlarınızı zayıflatabilirsiniz.

 

4.Zayıflama İlaçlarından Medet Ummak

Piyasada görebileceğiniz birçok çeşitli zayıflama ilacı vardır. Bunların içerisinde bulunan kimyasallar ile zayıflayan insanlar olduğu bir gerçektir. Ancak uzun bir süre sonra olsa bile kilo alımı yine gerçekleşir ve bu sefer kilo vermek çok daha zor olur. Doktor kontrolünde yapılmadığı sürece zayıflama hapları kesinlikle kullanılmamalıdır.

5.Spor Olmadan Diyet Yapmak

Fiziksel aktivite yapmadan sadece diyet yapıyorsanız vereceğiniz kilo belli bir noktaya kadar size yardımcı olacaktır. Fazla kilo vermek isteyenler için diyete başlanılan ilk zamanlarda diyetle beraber spor yapmak sakıncalı olabilir. Ancak bir süre sonra kas miktarını olması gereken ölçüde tutmak için beslenmede yapılan değişikliklerin beraberinde mutlaka bir fiziksel aktivite eklenmelidir.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com