Gençlik Derneği’nden Fetih Kutlaması

Mekke’nin ve Kudüs’ün Fethi programı, 31 Aralık akşamı İçdaş İlahiyat Kongre merkezinde gerçekleştirildi. Programda konuşma yapan Anadolu Gençlik Derneği Çanakkale Şube Başkanı Muhammet Sezgin, “Biz şehirlerin anası Mekke’nin fethinin önemini özellikle genç nesle her yıl tekrar tekrar hatırlatmak gerektiğine inanıyoruz. İstanbul’u, Diyarbakır’ı, Kudüs’ü, Mekke’yi birbirine bağlayan ruh fetih ruhudur.” dedi.

Mekke ve Kudüs’ün Fethi Programı, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programın devamında konuşma yapan Şube Başkanı Muhammet Sezgin, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kâbe, yeryüzündeki bütün Müslümanların kıblesidir. Mekke şehirlerin anasıdır. Biz şehirlerin anası Mekke’nin fethinin önemini özellikle genç nesle her yıl tekrar tekrar hatırlatmak gerektiğine inanıyoruz. İstanbul’u, Diyarbakır’ı, Kudüs’ü, Mekke’yi birbirine bağlayan ruh fetih ruhudur. Genç nesiller mutlaka fetih kavramını anlamalı, fetih ve işgal arasındaki farkı bilmeli, fetih aşkıyla yaşamalıdır.”

“İSLAM COĞRAFYASINDAKİ GELİŞMELER CANIMIZI YAKIYOR”

 “Bugün Kudüs işgal altındadır.” diye devam eden Sezgin, şöyle konuştu:  “100 yıllık bir işgal var ve bu işgalin devam ediyor oluşu, Filistin’in işgal oluşu, Suriye’deki iç savaşın bitmemiş oluşu, Yemen, Arakan ve diğer İslam coğrafyasındaki gelişmeler canımızı yakıyor. Bütün bu işgallerin, çatışma ortamının, sebebi en başta İslam coğrafyasının parçalanmışlığıdır. Bu parçalanmışlık üzerimizdeki sorumluluğu daha da artırıyor. Diğer taraftan Hazreti Ömer döneminde İslamlaşmaya başlamış, Malazgirt Meydan Muharebesi ile İslam yurdu oluşu perçinlenmiş bu coğrafyada Yılbaşı Gecesi adı altında her türlü ifsadın ve tahribatın yapılmasının da emperyalist bir işgal projesi olduğu unutulmamalıdır.”
Sezgin, “Ülke genelinde bir milyon kadar kitap dağıtımı yaparak gerçekleştirdiğimiz Siyer-i Nebi yarışması binlerinin ifsat etmeye çalıştığı gençlerimize efendimizin en güzel örnek olduğunu hatırlatma gayemizdir. Biz, âlemlere rahmet olarak gönderilmiş bir kutlu peygamberin, önderimiz, efendimiz hazreti Muhammed’in komutasında gerçekleşen Mekke’nin Fethini her yıl yeniden kutlayarak küresel emperyalist kuşatmaya, kültürel bir kuşatmaya cevap verdiğimizin de farkındayız.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Prof. Dr. Tevhit Ayengin, programda  Mekke ve Kudüs  hakkında konuşması yaptı. Ardından ezgi ve ilahilerle süren program, umre çekilişi ile sona erdi.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com