ÇANAKKALE DEĞİŞMİYOR, KORKMA!

Yılın son zamanlarına kadar kent merkezinde yaşanan olaylar aklımıza hep, Çanakkale’nin çehresi değişiyor mu, sorusunu getirmiş, hepimizi tedirgin etmişti. Rahat olun, Çanakkale hala yaşanabilir bir kent! Ben test ettim!

Özelikle bir kadın olarak kendi kendime dedim ki, iyi ki Çanakkale’de yaşıyorum. Hani hep söylüyoruz ya, geceleri kadınların bile sokaklarda rahatça gezebildiği bir yerdir Çanakkale diye… Bu kıymeti bilinecek bir şey!

Yılbaşı eğlencelerinin tavan yaptığı saatlerde İstanbul’da sokaklarda idim. Çantamı kontrol etmekten, sağıma soluma bakmaktan yürüdüğüm yolun bile farkında değilim. Bir de Çanakkale’yi düşündüm. Plajdan havlumla çıkıp Barbaros’a eve gelsem kimsenin umurunda olmaz o derece.

Sonra yürürken bir ara içimden, acaba Türkler el kaldırabilir mi, diyesim geldi. İstanbul her zaman kalabalıktı. Kendi sokağının dışındaki yaşayanları tanımak zaten imkansızdı ama bu  kadar yabancı turist  ne zaman geldi buraya anlayamadım. Bir de, yabancı turist yok, diyorlar, vallahi var billahi var!

Oysa Çanakkale öyle mi kim nerde ne iş yapıyor söylersin. Belki merhaba demişliğiniz yoktur ama  vatandaşın kim olduğunu bilirsin. Sokak esnafına anahtarını bırakır gidersin. (Müşteri ile zerre ilgilenmeyen dükkan sahibi, tok satıcı senden bahsetmiyorum.)

Bir daha da, Çanakkale değişiyor mu falan demeyelim bence, henüz değil. Evet emareler var, trafik gibi. Ama önemli olan huzur ve barış! Trafik evet, bayağı İstanbul’a dönmüşüz! İstanbul trafik sorununu çözer  mi bilemem ama Çanakkale stratejik üç dört hamle ile bu sorunu çözebilir diye umut ediyorum.

Bırakalım  yukarıdakiler kavga gürültü devam etsin, biz huzurlu huzurlu devam edelim. Yürürken tedirgin  olmak da neymiş ya! ‘Özgür Kadının Özgür Kenti’ ifadesi CHP’li bir belediyenin sloganından çok daha fazlasını ifade ediyor. Bunu kaybetmek demek, çok şey kaybetmek demektir.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com