Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İş: “Kimse esnafı düşünmüyor”

Lokantacılar ve Gazinocular Oda

Lokantacılar ve Gazinocular Oda Başkanı Selahattin İş, lokantacıların gündeminde bulunan yemek kartları hakkında sorularımızı yanıtladı. Komisyon oranının fazlalığının esnafı zorladığını belirten İş, Türkiye Lokantacılar Federasyon Başkanı Aykut Yenice’den aldığı bilgiyle çözüm aşamasında olunduğunu belirtti.


Lokantacılar ve Gazinocular Oda Başkanı Selahattin İş, şu sıralar yapılması planlanan ancak ertelenen boykot nedeniyle gündemde olan yemek kartları hakkında konuştu. 1 günlük boykotla bazı lokantacılar yemek kartlarını kullanmayarak fazla komisyona tepki gösterecek. Yemek kartları paralarını gecikmeli alan, bazen nakde bile çeviremeyen esnaf;  talep doğrultusunda mecbur kaldığı için bu kartları kullansa da halinden memnun değil. Lokantacılar ve Gazinocular Oda Başkanı Selahattin İş, komisyon oranlarının fazla olduğunu, esnafa zarar verdiğini ifade ederek konuyla ilgili şöyle konuştu: “Şirketlerin verdikleri yemek kartları, esnafa değil kendilerine çalışıyor. İnsanlar zaten iş yok diye fiyatları aşağıya çekiyorlar. Kimse esnafı düşünmüyor. Personelin kullandığı kartın parası esnafın eline 1 ay – 45 günde geçiyor. Şirketlere buradan sesleniyorum. Kartları versinler, komisyon da almasınlar. Bazen kesilen faturaların ödemesi tutarından eksik bile yapılıyor. Yüksek miktarlarda satış yapıldığına inanmıyor firmalar. Kredi kartları bu yöntemden daha iyi… Hem esnaf hem devlet kazanç sağlıyor. Devlet vergisini alıyor. Esnaf da aksamadan parasını alıyor. Yemek kartlarını kullanmamaları daha iyi, kullanmasınlar. Mecburiyetlerini de anlıyorum, talep alıyorlar ama karları olmuyor. Komisyon alınmasa sorun kalmaz.  Çünkü bu şekilde akşam olunca o esnafın kasasında biriken paradan kendine kalan çok az. Artık eskisi gibi veresiye de yok. Esnaf malzemesini peşin alıyor. Böyle olunca da kazancı iyice düşüyor.”

TÜRKİYE’DE %9-10, AVRUPA’DA %2-3
“Şirketler de gittikçe çoğalıyor. Bankalar, mağazalar hepsi böyle çalışıyor. Ancak esnaf esnafa yardımcı olmalı. %9-%12 arasında komisyon alınıyor. Bu ortadan kaldırılarak.  İşyeri ile lokantalar arasında fiş kesilerek de anlaşma sağlanabilir.” diyen İş, Türkiye Lokantacılar Federasyon Başkanı Aykut Yenice ile yaptığı görüşmede konunun görüşüldüğüne dair bilgi aldığını ifade ederek şöyle konuştu: “Türkiye Lokantacılar Federasyonu, Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye Fırınlar Federasyonu, Türkiye Borsalar Birliği başkanları arasında gerçekleşen toplantıda Türkiye’de %9-10 olan komisyon oranlarının Avrupa’da %2-3 olması konuşuldu. Aykut Yenice, Antalya’da yaptıkları toplantıda bu konun görüşüldüğünü ve çözüme ulaştırılacağını ifade etti. Biz de bu işleyişi doğru bulmuyoruz.”

Yıldız Sağlam – G.Nermin Yıldız

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech