Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi “bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” diyerek bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklaması, “Beraberinde 150 yatırımcı iş adamıyla Tunus’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus’tan “Zeytinyağı ithal edilebileceği” yönündeki sinyalleri ile ilgili oldu.

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi’nden yayınlanan açıklamada, “Ülkemizde son yıllarda uygulanmakta olan tarım politikaları ile gelinen nokta ne yazık ki ülke tarımımızın tamamen çökmesine yol açmış ve tarımsal üretim uçurumun eşiğine gelmiştir. Tarım politikalarımız gerek bitkisel gerek hayvansal üretim açısından adeta Türk tarımını tasfiye etmeye yönelik tasarlanmaktadır.

“HAYVANCILIĞIN GELİŞİMİ ENGELLENMEKTEDİR”

Ülkemiz küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin gelişmesinin önüne engeller konmaktadır. Ülkemizde hayvansal üretimde maliyetler yüksektir. Yetiştiriciler dağınık ve öz sermaye yönünden banka kredilerine muhtaç haldedir. Maliyetlerin yüksekliği, köy nüfusunu azaltmak uğruna göçün siyasi bir ideoloji olarak kullanılması ve yetiştirici örgütlenmelerindeki aksaklıklarla üretici aracılara mahkûm edilmektedir. Yetişmiş insan varlığına, uygun iklim ve toprak şartlarına sahip olunmasına rağmen ülkemiz tarımı ileri görüşten uzak ehil olmayan yöneticiler elinde çocuk oyuncağına dönmüştür.

“ZEYTİNCİLİK KANUNU 15 YILDA 6-7 KEZ DEĞİŞTİRİLDİ”

Diğer bir taraftan Ülkemizin zeytincilik kanununun son 15 yılda 6-7 kez değiştirmeye çalışıldığı bilinmektedir. Bu yolla zeytinliklerimiz termik santrallere, TOKİ’ye, diğer bir ifadeyle ranta peşkeş çekilmeye çalışılmaktadır. Biz bu senaryoyu geçmişte Manisa, Bursa, Çanakkale gibi pek çok yerde gördük şimdi de bu senaryo Gemlik’te kentsel dönüşüm adı altında oynanmak istenmektedir.

Hasat zamanında hububat ithalatında gümrük vergilerini sıfırlayan, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığımızı bitiren, bakliyatta mutlak ithalatçı olmamıza meydan veren, mera ve zeytin alanlarının hunharca elden çıkmasına seyirci kalan tarım bakanlığı yetkililerinin zeytin ve zeytinyağı üretimimizle ilgili olumlu bir çaba içerisinde olmasını beklemek en hafif ifadeyle romantiklik olabilir.

“ZMO OLARAK HAYKIRIYORUZ”

Her bakan değişiminde gündeme gelen tarım bakanlığının isminin ve temel politikalarının değiştirilmesi söylemini bu kez de Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale şubesi olarak biz başlatıyoruz ve haykırıyoruz:

Bakanlığın adı ne olursa olsun ulusal çıkarları ve yerli üreticiyi korumayı, tüketicinin sağlıklı ve ucuz tarımsal ürünlere erişimini dikkate alan bir tarım politikası yürürlüğe girmeden ülkemizin tarımsal sorunlarının çözümüne olanak bulunmamaktadır” sözleri yer aldı.

Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech