Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yeni yıl yemeği işkence olmasın

Yeni yılın en güzel

Yeni yılın en güzel yanlarından bir tanesi de şüphesiz sevdiklerimizle yediğimiz yeni yıl yemekleri… Ancak güzel anılar biriktirilen bu özel günler, aşırı alkol tüketimi, yüksek enerji alımı gibi sebeplerle zehir olabiliyor. Yeni yıla sağlıklı ve zinde girmek istiyorsanız bu altın kuralları atlamayın.

Siz de herkes gibi kendiniz ve sevdikleriniz için mükemmel bir sofra kuracak sabaha kadar eğleneceksiniz. Ancak ipin ucunu kaçırırsanız, yeni yılın ilk gününe bitkin de uyanabilirsiniz. İşte yeni yıla zinde başlamanın altın kuralları…

GÜN BOYU AÇ KALMAYIN!

Yılbaşı günü yapılan en büyük hataların başında akşam tüketim artacağı için gün boyu aç kalmak geliyor. Güne mutlaka güzel ve dengeli bir kahvaltı ile başlanması gerekiyor. Bol yeşillik içeren peynirli yumurtalı bir kahvaltı, yanında 1-2 dilim esmer ekmek veya meyveli sütlü bir yulaf güne enerjik başlamak için ideal. Yılbaşı yemeğinin 2-3 saat öncesinde hafif bir ara öğün yemek sofraya aç oturmamayı, dolayısıyla porsiyon kontrolü yapmayı sağlıyor. Akşam genelde tüketim arttığı için öğleni hafif geçmek gerekiyor.

BOL BOL SU TÜKETİN!

Alkol tüketimi vücuttan su atımına sebep olacağı için yılbaşı günü su tüketiminin ihmal edilmemesi gerekiyor. Yılbaşı günü alkol alacaklar daha düşük kalorili şarap veya şampanyayı 3-4 kadehle sınırlandırarak yeni yılın ilk gününe ferah ve zinde başlayabiliyor. Alkolün yanında kuruyemiş ve meyve gibi atıştırmalıkların tercih edilmesi öneriliyor. Tatlı olarak ise sütlü tatlılar ideal.

Sıkıldığınız zaman kendinize ufak bir mola verin. Örneğin kendinizi sevdiğiniz hafif bir tatlı ile ödüllendirmeye ne dersiniz? Yapılan çalışmalar 1-2 haftalık mola verilen diyetlerin uzun vadede daha etkili olduğunu, kişilerin ideal kilolarını daha rahat koruduklarını ve tekrar eden kilo artışlarının olmadığını gösteriyor. Kendinize katı kurallar koymayın. Bu kurallara uyamadığınız takdirde kişinin kendini suçlaması ve beraberinde gelen özgüvensizlik sık gördüğümüz durumlardır. İşe önce kendimizi sevmekle başlayalım. Vücudumuzu dinleyelim. Onu tanıyalım ve ne istediğini bilelim. Canınız çikolata mı istiyor? 1-2 dakika bekleyin ve kendinize sorun. “Gerçekten ihtiyacım var mı?” Cevap evet ise savaş vermeyin. Porsiyon kontrolü sağlayarak ufak bir kaçamak yapın. Unutmayın, bedeninizi beslerseniz ruhunuz da beslenir

 İŞİN SIRRI DENGE

Yeni yılın ilk gününde su tüketimini artırmak, sebze ve meyve gibi hafif besinleri tercih etmek, kafeinli içeceklerden kaçınmak ve yeşillik alanda yapılacak keyifli yürüyüşler detoks etkisi yaparak vücudu toparlamaya yardımcı oluyor. Özel günlerde yapılan kaçamakları telafi etmek adına yapılan katı diyetler ve bilinçsiz detoks programlarının vücuda zarar verebiliyor. Bilinçsiz yapılan katı diyetlerin sonrasında hızlı kilo almaya sebep olur. “Yo-Yo etkisi” denilen bu kısır döngüye girmemek için her zaman dengeli ve sağlıklı beslenmeye yönelmek gerekiyor. Sağlıklı beslenmek görsel kaygılardan ziyade geleceğe yapılan bir yatırım anlamına geliyor.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech