Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tek kalpte altı cerrahi işlem

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından altı ayrı kalp cerrahisi işlemi, aynı ameliyatta uygulanarak büyük bir başarıya imza atıldı.

41 yaşındaki Güldalı Hasırcı isimli hasta, bir süredir devam eden nefes darlığı, göğüs ağrısı ve erken yorulma şikayetleri ile Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Kardiyoloji Anabilim Dalı tarafından yapılan muayene ve tetkiklerinin ardından üç kalp kapağında ciddi düzeyde kaçak olduğu, kalp damarlarında daralma geliştiği ve kalp içinde doğuştan gelen bir delik bulunduğu tespit edildi. Kalp Konseyi tarafından değerlendirilen hastaya ameliyat önerildi.

ynı ameliyatta birden fazla işlemin uygulanması zorunlu olduğundan ameliyatın yüksek riskli olduğu hasta ve yakınlarına açıklandı. Kalbindeki rahatsızlıklar nedeniyle günlük sıradan işlerini dahi yerine getiremez hale gelen hasta cerrahi işlemi kabul ederek ameliyat edildi. Ameliyat Doç. Dr. H. Fatih Aşgün ve Yrd. Doç. Dr. Sonay Oğuz tarafından gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada “13 saat süren operasyonda hastanın aort ve mitral isimli iki kalp kapağı değiştirilip, dar olduğu tespit edilen aort damarının kök kısmı genişletilmiş, triküspid isimli üçüncü kapağına halka konarak onarım uygulanmış, daha önceden stent konmuş ancak daralmış iki damarına bypass yapılmış ve kalbin iki kulakçığını birbirinden ayıran duvardaki doğuştan gelen delik dikilerek kapatılmıştır” denildi. Ameliyattan sonra iki gün yoğun bakımda kalan hasta sonra servise alınmış ve ameliyatından bir hafta sonra sağlığına kavuşup taburcu olmuştur.

Hasta ve ameliyatı hakkında bilgiler veren Doç. Dr. H. Fatih Aşgün, “Bundan sonraki süreçte hastamız sağlığına kavuşarak günlük normal yaşamına geri dönecektir. Bu tür ameliyatların Çanakkale’de başarıyla gerçekleştirilebiliyor olması halkımızın tedavi olmak için evinden uzak başka kentlere gitme ihtiyacını ortadan kaldırmıştır. Kalp rahatsızlığı bulunan ve cerrahi gereken hastalar gönül rahatlığıyla kliniğimize başvurabilirler. Yeni hastanemize taşınmamızla beraber servis ve yoğun bakım yatak sayılarımız artacak ve çok daha fazla sayıda hastamıza yüksek standartta tedavi imkanı sunabileceğiz” dedi.

Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech