Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kent Müzesi’nde kent masalları

Çanakkale Kent Müzesi’nde 2017

Çanakkale Kent Müzesi’nde 2017 yılının son etkinliğinde Ömer Gözükızıl kolaylaştırıcılığında “Çanakkale’de Derlenen Masallar IV” başlıklı kent sohbeti geçekleştirildi.

Derleyici Ömer Gözükızıl’ın verdiği ön bilgi ile girişi yapılan etkinlik Çanakkale’nin 8 farklı ilçesinde 22 kez derlenmiş masalın katılımcılar tarafından dinlenmesi ile başladı. Her anlatıcıya göre farklı şekilde aktarılan masalların günümüz ile bağ kurularak anlatılmasının kavrayış açısından önemli olduğunu vurgulayan Ömer Gözükızıl dinlenen anlatının da sonu ile günümüze bağlandığını belirtti. Katılımcıların dinlenen anlatıya getirdikleri yorumlar ile ilerleyen sohbet masalın farklı açılardan değerlendirilmesi ile şekillendi. Masalın kahraman sayısının fazlalığı sebebiyle istisnai bir anlatı olduğunu söyleyen Ömer Gözükızıl meşhur masal kahramanı Keloğlan’ın bile bu anlatıda karşımıza çıktığının altını çizdi. Ritüel ve anlatıların toplumlar arası benzerlikler gösterdiğini söyleyen Ömer Gözkızıl birbirleri ile coğrafi yakınlığı olmayan toplumlar arasında bile birbirlerine yakın anlatıların olduğunun bilindiğini belirtti. Nasreddin Hoca hikâyeleri olarak bildiğimiz anlatıların bir kısmının İspanya’da karşımıza çıktığını da vurgulayan Ömer Gözükızıl bir çok toplumda Nasreddin Hoca’nın karşılığı sayılabilecek figürlerin olduğunun altını çizdi. Katılımcıların da bu bağlamda bildikleri masalları anlatmaları ve anlatıların ortak değerlendirilmesi üzerine sohbet sonlandırıldı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 3 Ocak 2018 Çarşamba saat 18.30’da Prof. Dr. Ali Osman Uysal ile “Arkeoloji Sohbetleri; Osmanlı ve Türk Mimarisi” başlıklı yeni yılın ilk etkinliği gerçekleştirilecek.

Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech