Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Erkek’ten tarım ve hayvancılık önerileri

CHP Çanakkale Milletvekili ve

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek, Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu’nun iller hakkında sektörel sorun ve çözüm önerilerini istediği yazısına yanıt vererek, Çanakkale’nin tarım ve hayvancılık alanlarındaki sorunlarını ve çözüm önerilerini sıraladı.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale’nin tarım ve hayvancılık alanındaki sorunlarını ve çözüm önerilerini hakkında yazı kaleme aldı.

“GELECEĞİMİZ TEHLİKE ALTINDADIR”

Erkek, “Çanakkale; tarihi, manevi, kültürel değerlerinin yanında, Kazdağları gibi olağanüstü doğal yaşam alanlarına sahip olup, gıda, tarım ve hayvancılık alanlarında da büyük bir potansiyeli taşımaktadır. Önümüzdeki en büyük engel, sorumsuzca izin verilen siyanürlü altın madenciliği ve termik santrallerdir. Dünyanın oksijen deposuna, zengin su kaynaklarına, ülkemizin en verimli topraklarına sahip Çanakkale’de maden ve termik santral faaliyetleri nedeniyle gıda, tarım ve hayvancılık, yani geleceğimiz büyük tehlike altındadır.

“ÜRETİM DEVAMLILIĞINI KORUMALIYIZ”

Yaygın olarak ağır sanayi tesislerine sahip olmayan Çanakkale, tarım ve hayvancılık, bunlara dayalı sanayi anlamında da büyük bir ayrıcalığa sahiptir. Yatırım planlamaları, teşvik sistemi bu konu üzerine yoğunlaşmalıdır. Çünkü; ismi Çanakkale ile özdeşlemiş, marka ürünlerimizin sayısı oldukça fazladır. Çanakkale Domatesi, Ezine Peyniri, kapya biber, Bayramiç Beyazı (nektarin), kiraz, kayısı, elma, et ve süt ürünleri bunlardan bazılarıdır. Tüm bunların üretiminin devamlılığı korunmalı ve üretim verimliliği artırılmalıdır” dedi.

“KAZDAĞLARI DÜNYANIN OKSİJEN DEPOLARINDANDIR”

Erkek, “İl yüzölçümünün yüzde 28’i, yani 2 milyon 880 bin 264 da’sı tarım alanıdır. Çanakkale, küçükbaş 610 binden fazla, büyükbaş 210 binden fazla hayvan sayısı, özellikle keçilerin süt veren ırk olması nedeniyle, ülkemizde söz sahibi illerden biridir. Dünyanın oksijen depolarından biri olarak gösterilen Kazdağları, pek çok açıdan olduğu gibi orman açısından da büyük bir varlıktır. İlimizin doğal bitki örtüsü olan ormanların il topraklarımızın yüzde 53’ünü kapladığı düşünülürse bölgemizde orman işçileri ve orman köylüleri önemli bir nüfusu oluşturur. Çanakkale’de 561 orman köyünde toplam 151 bin 749 orman köylüsü yaşamını sürdürmektedir” açıklamalarında bulundu.

 Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech