Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Pazarda Bez Torba Dönemi

Salı pazarında objektiflere yansıyan

Salı pazarında objektiflere yansıyan görüntü vatandaştan takdir gördü. Plastik ve naylon poşetler yerine kendi imkanları ile kumaş pazar poşeti kullanan vatandaş ilgi gördü.

Kentin pazar kurulduğu günler nabzının attığı yer olan kapalı pazar yerinde bu hafta Salı günü yoğunluğun az olması şaşırttı. Salı pazarında objektiflere yansıyan bir görüntü vatandaşın takdirini topladı. Duyarlı bir vatandaş pazar alışverişi sırasında aldığı ürünleri kumaş pazar çantasına yerleştirdi. Naylon ve plastik yerine file, kumaş pazar çantalarının kullanımı konusunda uzmanlar uyarılarda bulunmuştu. Kumaş çantası ile pazar alışverişi yapan kentli vatandaşın dikkatini çekti.

Plastik ve naylon torbalar hakkında uygulamaya konulamasa bile ülkemizde çeşitli düzenleme çalışmaları yapıldı. Marketlerde bilinç seviyesinin yükselmesi adına alışveriş yapanlara daha az torba verilmeye başlandı. Marketlerde kumaş ve file alışveriş torbaları satışları başladı. Alınan önlemler vatandaşı tatmin etmedi. Vatandaş önlemlerin az ve kontrolsüz alındığı görüşünde birleşti. Pazarlarda, alışveriş merkezlerinde ve marketlerde plastik poşet kullanımı devam ediyor.

Plastik poşetlerde saklanan yiyecekler, çok ciddi kimyasallarla etkileşime geçiyor ve insan hayatına etkisi burada da kendini gösteriyor. Plastik poşetlerin maliyeti çok ucuz olduğu için bu kadar fazla kullanılıyor. Ancak çevreci mataryeller kullanılmazsa gelecekte çevreye verilen hasar bu ekonomik poşetlerin karşılığında fazlasıyla üzücü sonuçlar ortaya çıkarması söz konusu. Yapılan bir çok tıbbi çalışmada artan kanser vakalarında bu çantalarda yer alan materyallerin etkisinin son derece büyük olduğu açıklandı.

Önlemsizlikler içerisinde doğa için kendi önlemini kendisi alan vatandaşlar takdir gördü.

Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech