Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

El ele verip hızlandıralım

Yerel ve genel iktidar

Yerel ve genel iktidar partilerinin Çanakkale’ye ortaklaşa bir hizmeti olacak olan İl Halk Kütüphanesi için geri sayım başladı. Belediye tesisleri, otopark ve eski kütüphane yerini kapsayan projenin temeli, 2018 yılının ilk çeyreğinde atılması planlanıyor. Onaylanmasının ardından çalışmalara başlanacak olan tesisin en kısa sürede tamamlanıp kentlinin hizmetine sunulması bekleniyor. Sosyal bir merkez olarak projelendirilen bu yeni merkez yediden yetmişe herkesin uğrak noktası haline gelecek.

CHP’li Belediye ile AK Parti iktidarının ortaklaşa yürüttüğü bir kültür hizmeti olacak olan yeni İl Halk Kütüphanesi binasının temelinin 2018 yılı içerisinde atılması bekleniyor. Proje tamamlanıp ihale için bekleme süresi de dolduktan sonra yapımına başlanacak olan yeni İl Kütüphanesinin ödeneği de hazır durumda. Tam bir yıl önce Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz arasında İl Halk Kütüphanesi ve Belediye Sosyal Tesisleri yapılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edilecek arsa hakkında protokol imza töreni yapılmıştı. AK Parti Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın her kademesi ile özellikle ilgilendiği yeni kütüphane binası için sabırsızlıkla gün sayılıyor.

SOSYAL BİR MERKEZ OLACAK

8.000 metrekarelik sosyal bir merkez olarak dizayn edilen ve 50 sene sonraki etkenlerinde işin içine konularak yürütülen projeye göre yeni kütüphane binasında, yediden yetmişe herkesin faydalanabileceği konferans salonu, sergi salonu, cep sineması, okuyucu salonu, deniz manzaralı bir teras ve okuma bölümleri, dinlenme yerleri, açık hava sergi salonu, çocuk parkı yer alacak.  Şu anda geçici olarak Troya Caddesi üzerinde hizmet veren ve akşam 10.00’a kadar açık olan kütüphane yeni merkeze geçtiğinde 24 saat açık kalması da planlanıyor.

KİTAP SAYISI 200.000 OLACAK

Kordon boyu üzerinde yer alacak olan binadaki kitap sayısının dört katına çıkması bekleniyor. Mevcut yerinde sürekli güncellenen 52.000 kaynakla hizmet veren kütüphanenin kitap sayısı yeni sosyal merkezde 200.000 olacak.

YEREL TARİH KÜTÜPHANESİ PLANLANIYOR

Yeni merkezde ayrıca bir de Çanakkale’nin yerel tarih kütüphanesi planlanıyor. Uzak ve yakın tarihinde çok zengin dönemleri kapsayan kent tarihi için ayrılmış, geniş ve etkin kaynakların olduğu bölüm araştırmacılar gözdesi olacak.

ETKİNLİKLERE DEVAM EDİLİYOR

Geçici hizmet binasında hizmet veren Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi’nde imkânlar kısıtlı olsa da etkinlikler bitmiyor. 15 günde bir okul öncesi çocuklara yönelik masal okuma etkinlikleri düzenliyor. Böylece çocuklar ebeveynleri ile birlikte kütüphaneye gelmiş oluyor, küçük yaşta kütüphane kültürü ediniyor. Ayrıca okul çağındaki çocuklar değişik okullarda yazarlar ile buluşturuluyor. Çocukların yazar ve edebiyat kavramlarını anlamaları hedefleniyor.

KENTİN OKUMA HARİTASI

İl Halk Kütüphanesinin 2017 yılı boyunca ziyaretçi sayısı 90.000 olarak belirlendi. 9.200 üyesi olan kütüphanede bu sene 32.000 kitap ödünç verildi. Çanakkale genelinde hizmet veren 11 kütüphanede ise toplamda 210.000 kitap bulunuyor. Toplam ziyaret sayısı yıl boyunca 150.000’i bulurken 75.000 kitap ödünç verildi.  Bütün ilin toplam kütüphane sayısı ise 22.000 oldu.

Dilek Akşen

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech